Duší celkem: 906
Přítomných duší: 4
V krčmách: 2

   Knihovna

   Krásná literatura

   Páv a žába
   Dawon

   10. května 2011

    
        V obrovském lese ve vyzdobeném, útulném domečku z klacků žil páv. Vypadal skvostně, byl bohatý, ale nebyl takový, jak vypadal. Pohrdal každým, kdo měl jen o trochu horší vzhled než on. Nechal by si klidně pro haléř koleno vrtat. Ve svém malém obchůdku s borůvkami šidil každého, kdo k němu přišel.
        Jednoho dne se šel projít po okolí a vzal si s sebou hrst borůvek k svačině. Jak se tak procházel lesem, překročil bludný kořen a najednou se ocitl v úplně jiném lese. Šel proto za světlem, aby se dostal ven. Objevila se před ním obrovská mýtina, již půlil potok, přes který vedla lávka ze dřeva. Když přišel k potoku, poprosila ho žába o několik borůvek. Byla chudá, žila v malé, nepohodlné chaloupce pod břehem potůčku a už několik dní nic nejedla. Nebyla tak hezká jako ostatní rosničky, proto se s ní kvůli tomu nebavily a snědly jí všechny mouchy. Páv také viděl, že je žába ošklivá, a proto jí řekl: „S ošklivými tvory se já nebavím!“
        Snědl si svačinu a přešel lávku do protějšího lesa, ve kterém poznal svůj rodný les a kde také našel svou chaloupku. Protože už se stmívalo, šel do chaloupky spát.
        Tu noc hodně pršelo a velká voda spláchla dřevěnou lávku, která vedla přes potok. Žábě to nevadilo, protože její chaloupka byla dobře ochráněna před velkou vodou. Chaloupce a obchůdku páva se voda zdaleka vyhnula, protože jeho chaloupka byla na kopci.
        Jednou navečer, myslím, že to bylo ve čtvrtek, když už si paví lakomec počítal podvodem získané výdělky, kdosi zaklepal na dveře. Páv zavolal, že už je zavřeno, ale zaklepání se opakovalo. Naštvaný páv došel ke dveřím, odemkl je, otevřel a za dveřmi se objevil vlk. Byl promoklý a požádal pána domu o nocleh. Ten nejprve chtěl odmítnout, ale když viděl, že vlk je bohatý, tak ho s nekalým úmyslem přijal. Ubytoval ho v obývacím pokoji útulného domečku. Nejprve mu nabídl večeři. Připravil výborný borůvkový koláč a čaj. Vlk si náramně pochutnal, ale potom náhle rychle usnul. Zlomyslný páv mu totiž do čaje přimíchal odvar z makovic. Spáče okradl o všechno, co měl, a vyhodil ho před chaloupku.
        Druhý den šel do obchůdku jako vždy šidit ostatní zvířátka. Hned prvním byl vlk, kterého včera okradl, převlečený za lišku. Páv si toho nevšiml, protože vlk byl v maskování jeden z nejlepších. Poprosil prodejce o tři hrsti borůvek. Tu si ale bystrý vlk všiml, jak páv odsypává celou jednu hrst zpět. Klidným hlasem se zeptal, proč okrádá své zákazníky. Lakomý prodejce mu odpověděl, že liška nemá právo ho podezírat a už se ji chystal vyhodit, když v tom si vlk sundal svůj převlek. V tu chvíli si páv uvědomil, co udělal za osudovou chybu. Rozběhl se ven z obchůdku a utíkal pryč s vlkem v patách. Doběhl k potůčku na mýtince, u kterého bydlela žába. Nyní už však přes potůček nevedla lávka, protože ji spláchla voda, a potůček byl po velké vodě příliš hluboký, než aby jej přeběhl. Už už si začínal myslet, že je s ním konec, když v tom spatřil žábu. Doběhl k ní z posledních sil a začal ji prosit, ať ho převede přes potůček, a sliboval a sliboval. Žába mu odpověděla: „Když jsem tě požádala o borůvky, tak ty jsi mne odmítl. Ale já nejsem jako ty, a proto tě převedu.“ Převedla ho přes potok, páv poprvé ve svém životě poděkoval a tu noc přespal v protějším lese.
        Příštího dne se navrátil do svého obchůdku a začal prodávat. A vždy, když někomu prodával borůvky, dal zákazníkovi ještě jednu hrst borůvek navíc. Už nikdy nebyl takový, jako býval dřív.

   Stáhnout jako PDF
   Názory a komentáře ( 0 /7 )

   [ ZNÁMKY ] | [ ZPĚT ]

   NickZnámka
   Airreth2
   AnetaRose1
   Bonbon1
   Dyrimka1
   Kanyapi1
   Lordamen1
   Lutus2
   Tolpen1


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).