Duší celkem: 901
Přítomných duší: 0
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Jára Kotník: VYSAVAČ, aneb povídka především o sexu
   Lutus

   4. května 2009

    
   Vypadal trochu jako R2D2. Velký průmyslový vysavač, se třemi motory tak silnými, že i při jediném se nedoporučovalo si hrdlo hadice přikládat k oku. Měl kolečka umístěná přesně tak, jako jeho filmová předloha, dlouhou černou hadici a modrý poklop s tlačítky. Když se jednou za tři čtvrtě roku nějaký nešťastník uvolil umýt ten stroj od všudypřítomného oleje, měl leskle stříbrnou nádrž s nápisem „NEVADA“, umístěným těsně pod přípojkou hadice. A Jaroslav seděl a hovořil s ním.

   Dny v práci byly dlouhé a Jaroslav nikdy nebyl příliš hovorný. Nevěřil lidem. Ti uměli být jízliví, zlí a sledovali jen své vlastní zájmy. Vysavač tam stál a poslouchal. Až do dne, kdy začal odpovídat. Zpočátku to myslel dobře. Například když Jaroslav skončil svou práci, otočil se na vysavač a hadice překrývala první slabiku: „VADA.“ A opravdu! Když zkontroloval svoji práci, objevil vadu a chybu napravil.

   Jednou se Jaroslav svěřoval opět tiše vysavači se svými srdečními problémy. „EVA,“ řekl zamazaný vysavač, aby Jaroslavu naznačil, že na světě není jen jediná žena. Zajisté myslel Evu z práce - byla to taková ne moc hezká, ale milá holka, a tak si nesmělý Jaroslav řekl - proč to na ni někdy nezkusit? Když v pátek Jaroslav odcházel z práce, byl celý nervózní - měl jít na večeři s Evou. Ohlédl se po svém druhu. „DA“, špitl jenom vysavač. Těžko říct, jestli to myslel jako ruský souhlas, nebo nějakou oplzlou poznámku.

   S Evou to nedopadlo dobře. V pondělí měl Jaroslav mizernou náladu a všechno to byla Vysavačova vina! Sedl si vedle něj a začal mu všechno vyčítat. Že bylo lepší, když jen stál a mlčel, a tak dále, a tak dále. „NEVAL“, odsekl jen vysavač, kterému hadice překryla polovinu písmene Dé. Jaroslav toho měl dost. Potřeboval změnu. Potřeboval vypadnout. Začít znovu. V poledne řekl vysavači, co se chystá udělat. Byl trochu naměkko. Rozloučil se s ním a odešel. „NE.“

   Jaroslav se nikomu jinému nesvěřil. Když se jeho práce ke konci dne vůbec nepohnula, začala po něm sháňka. Hledali ho ve firmě, volali mu domů i na mobil. Ptali se všech jeho kolegů, ale ti si nikdy tichého muže příliš nevšímali. Jen v rohu stál průmyslový vysavač, trochu podobný robotu R2D2 a marně žaloval: „NEVADA“ - nikdo ho neposlouchal.

   Stáhnout jako PDF
   Názory a komentáře ( 0 /10 )

   [ ZNÁMKY ] | [ ZPĚT ]

   NickZnámka
   Aquarius1
   Arsi1
   Azeret1
   HadejKdo1
   Kanyapi1
   Matob1
   Medved1
   Milwa1
   Mofik1
   Nirlem2
   Scarecrow1
   Taikitee1
   Tentononc1
   Teranell1
   Trishanella1
   Upirka.Katrin3
   Ursa_Minor1
   Yenn1
   Zarabeth2


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).