Duší celkem: 899
Přítomných duší: 4
V krčmách: 3

   Knihovna

   Krásná literatura

   Vrána
   Puti

   13. října 2008

    
   Noc před Halloweenem v potemnělém velkoměstě. Noc jako každá jiná, ale dokresluje ji řev policejních siren a hlasů nespavců. Tato noc, vždy před halloweenem má takovýto nádech, říká se jí Ďáblova noc. Za tuto noc vždy je výskyt těch nejhorších bandiček chuligánů, vandalů a žhářů a všichi dávají vědět městu o své přítomnosti. Jedna partička dala o sobě vědět velmi nápadně a velmi krutě.
   Eric Draven a Shelly Webster. Halloween měl být jejich svatební den. Oba měli trávit svoji předsvatební noc, kdy mohli být šťastni a milovati se snad do skonání světa, ale to by nesměla přijít partička T - Birda, Fun Boye, Skunka a Tin Tina a nepřerušit jejich krásné chvíle. Tito čtyři vtrhli do bytu v nejvyšším patře obytného domu, Shelly brutálně zmlátili a znásilnili, Erica postřelili a poté vyhodili ze čtvrtého patra oknem. Eric zemřel na místě, Shelly po třicetihodinové bitvě v nemocnici též podléhá. Jaký krutý konec dvou šťastných duší zde v tomto temném městě, ale existuje odplata. Její jméno je Vrána. Vždy, když zemře nevinná duše, navíc velmi brutálně, vrána její duši navrací do těla, aby mohla vykonat svoji pomstu. Rok po smrti Erica a Shelly se vrána vrací. Zalétá na osamělý hřbitov, kde dosedá na jeden hrob. Déšť, který symbolizuje zdejší místo, a bouře, která nyní začala, umocňují vránino zjevení a po chvíli, kdy vrána začne rituálním klováním vyvolávat avatara pomsty, toho, jemuž bylo ukřivděno a jenž nosí v sobě pomstu, avatara, jménem Eric Draven!
   Když jsem tento film spatřil poprvé roku 1997, bylo mi tehdá 9 let a tento film mě upoutal. Nyní, když jsem si ho osvěžil po 11leté pauze, umocnilo to ve mně všechny vzpomínky a potvrdilo to moje mínění, že film Vrána je nejlépe natočený film. Příběh o lásce, smrti a pomstě v neklidném městě za neklidného času, příběh nenaplněných přání, nehynoucí vášně, odpuštění a hlavně příběh mstitele, který neohroženě jde a bere si zpět, co mu náleží.
   Tento film se natočil v roce 1993 a pod režiserskou taktovku si ho vzal Alex Proyas ( též se podíle na natáčení Já Robot ) a vzal si za námět komix od Jamese O\'Barra, kterého musel dlouho přesvědčovat o svém umění. Barr byl nedůvěřivý vůči filmařům, a tak osobně i dohlížel na natáčení a veškeré škrty scénáře šly přes něj, nakonec ale byl s filmem spokojen. Ale celý film se nenesl jen ve znamení úspěchu, nervozity či hněvu ( dejmetomu, že herci na place dělají spíše komedii, než horor) ale i tragedie. Velké tragedie. Herec Brandon Lee, syn mistra bojových umění Bruce Leeho, vybraný na hlavní roli, Erica/Mstitele, při scéně, kdy se postaví rogovému kartelu, je na něj vypáleno přes tři sta kulek, po kterých se oklepe a začne zabíjet osazenstvo, byl omylem zasažen ostrými náboji a několik hodin po přvezení do nemocnice umírá. Nikdo již neví, co se vlastně stalo, jestli se tam ty náboje přimíchaly náhodou, či měl někdo zájem na smrti Brandona Leeho, rozvířila se i debata o tom, že celý rod Bruce Leeho je proklet, jako se to říkalo o Kennedyovcích. Každopádně, Brandon Lee je po smrti, ale film byl již dokončen, protože tento záběr se točil jako poslední záběr filmu, což je celkem ironie osudu: Poslední střih a stane se tragedie. Opusťme ale tema smrti a vraťme se k filmu jako takovému.
   Prostředí města sužovaného hustým deštěm nemohlo být lépe vybráno. Déšť dokresluje již ponurou atmosferu, kterou vyvolává Ericova anabáze a i umocňuje finální souboj s hlavním zloduchem celého toho všeho, kterém ulpěla na rukou krev všech nevinných lidí, také i Erica a Shelly, sic nepřímos krz prostředníky, ale i tak nese svoji vinu na tom, že Ďáblova noc získala jméno právě kvůli jeho aktivitám.
   Hudba, kterou zvolili do filmu, soundtrack obsahuje hity od například The Cure či Nine Inch Nails a celkově hudba je též fenomenální.
   Celkově vzato, tento film musíte vidět, když jste fanda hororů, či příběhů o zmařené lásce a pomstě skrze záhrobí. Já osobně jsem se při tomto filmu bavil ( nikoli ve smyslu humorného pobavení, ale soucitu ku hlavnímu představiteli Erica, kterému jeho touhu po pomstě jsem prostě žral ) Kdyby byla škála 1 - 10, kdy 1 je minimum a 10 maximum, dal bych vráně 12,5.

   Stáhnout jako PDF
   Názory a komentáře ( 0 /20 )

   [ ZNÁMKY ] | [ ZPĚT ]

   NickZnámka
   DonSimon3
   Dyrimka2
   Enefa3
   Kanyapi2
   Lutus3
   Mofik2
   MorganaLeFay2
   Pazinka2
   Razor1
   Rohi1
   Vraashar2
   Winitar3
   Yavanna2
   Yenn2
   Zarathustra4


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).