Duší celkem: 900
Přítomných duší: 4
V krčmách: 2

   Knihovna

   Krásná literatura

   O emzácích a lidech I
   George

   22. února 2011

    
   Blížil se konec roku 2221 a novináři měli napilno. Od rána do večera vyřizovali telefonáty lidí, kteří viděli na obloze ufo, lidí, kteří měli zaručené důkazy o tom, že nastane konec světa, lidí, kteří mluvili s Bohem nebo přinejmenším s Ježíšem.
   Nápor šílených lidí vzrůstal s každým dnem.

   Víc než novináři si ale zoufali policisté. V Utahu, třináctého prosince, spáchala hromadnou sebevraždu sekta Smutného měsíce. Čtyřicet lidí mrtvých, dva zranění. Mezi oběťmi bylo sedm dětí, osm, pokud započítáme i uhořelou ženu v sedmém měsíci těhotenství.
   Sekta se, spolu s plynem a školníkem, odpálila ve školní tělocvičně, kde se pravidelně scházela. Vrchní komisař místní policie zhodnotil případ několika krátkými větami:

   (citace, přeloženo)
   Paul S. Scotman:
   „Děti Zářícího měsíce měly alespoň dost soudnosti, že se otrávily. Tyhle hovada by měli hnát před soud.“

   ***

   Ve Francii vyvolala pozdvižení mladá Catherine Sauce. Dosud neznámým způsobem, se jí podařilo nepozorovaně se dostat na vrchol Eiffelovy věže. Odtud, za pomoci výkonného zesilovače, začala do celé Paříže hlásat, že ona je antikrist a že přišla zvěstovat celému světu své poselství. Než se ostraze podařilo sundat ji dolů, pod věží a v okolí se stihl shromáždit více jak tisícihlavý dav pozorovatelů, mnohdy i příznivců. Někteří z nich vykřikovali pobuřující hesla, následkem čehož byla policie nucena dav rozehnat násilím.
   Při akci zemřeli dva policisté, sedm jich bylo zraněno těžce a čtyři lehce. Ztráty na civilním obyvatelstvu byly značně vyšší, třináct lidí bylo ušlapáno, třicet dva zraněno těžce, šestnáct středně. Pařížské nemocnice ohlásily dalších pět set devadesát dva případů, kdy šlo převážně o lehké ošetření.

   Závěrem uvádím úryvek projevu slečny Sauce:

   (citace, přeloženo)
   Catherine Sauce:
   „Heinlein. Odvaha zmizí. Povinnost pozbude významu. Z cti se stane sprostý výraz! Byl blíž, než si myslel! Velká trojice naposledy ukáže svou tvář před velkou zkázou! Světová vládo! Povolej celou svou armádu! Již je pozdě! Nastává období temna! Z touhy žít budou lidé umírat na cizích bojištích. Nad nimi a pod nimi! Vlajková loď možná poskytne útočiště, ale i ona pod náporem výtvorů velké trojice podlehne! A nejhorší pro vás lidi bude, že i když uděláte vše, nebude to stačit! Zemřete a Já budu tančit na vašich hrobech. Jen já budu znát důvod, proč se vše děje! Jen já! A moji následovníci s šlechetným cílem!“

   ***

   A pak se to stalo. Rok se překulil. V každém pouličním stánku jste si mohli koupit tričko hlásající PŘEŽIL JSEM APOKALYPSU!

   Ti, kteří předpovídali konec světa, se svorně shodli, že ho posunuli omylem o devatenáct let dříve, ale že v roce 2241 to určitě přijde.

   ***

   Pátý březen.
   Satelity, umístěné na Sibiři, zaměřily na oběžné dráze zcela neznámý objekt. Jakousi družici, vysílající slabé, přesto znatelné, rádiové vlny. Mimozemšťané? Není jiná možnost! Ano. Jak se ale jejich družice dostala na oběžnou dráhu Země? Co chtějí? Jak vypadají? Budou nás chtít zotročit? Půjde je zotročit? Tyto a mnohé jiné otázky vyvstávaly v hlavách největších hlavounů.

   ***

   Všemocná média podléhala precizní cenzuře. Do televizí, novin a na internet se nedostalo víc, než vůdcové jednotné Země chtěli.
   (pozn.: Rok 2115 – sjednocení Země, Timokracie. Ne že by s tím souhlasily všechny vlády, ale...)

   ***

   Vědci přemýšleli, jak a jestli vůbec kontaktovat Mášenku (objevitel pojmenoval emzáckou družici podle své dcery). Vedly se o to dlouhé spory, které nikdy nebyly vyřešeny – Mášenka udělala první krok:

   (citace, originál)
   „S-a-u-b-e-r A-i-k-o-m-u-s“
   Vypísmenkoval počítačový hlas. Mášenka se na chvilku odmlčela. V tomto tichu vědci, znalí obou slov, vysvětlili svým kolegům význam. Začátek tedy pozitivní.   Znovu to promluvilo. Tentokrát zněla Mášenka velmi lidsky. Přítomní, kteří pravidelně sledovali zprávy na EC-ONE (Earth Channel One), v tomto hlase poznali moderátorku hlavních zpráv:

   (citace, originál)
   „Dobrý podvečer lidskému vědeckému seskupení osob. Jsem zástupcem vyspělé vesmírné rasy, která se rozhodla vás kontaktovat. Vím, že je dobrým zvykem se na úvod setkání představit, bohužel naše rada se ještě nedohodla, jak se budou naše jména překládat do vašeho jazyka. Proto mi prosím říkejte Kazimír. Zároveň připojuji omluvu. Jméno by mohlo vzbuzovat strach, bylo však vybráno na základě vašeho kalendáře. Jméno Kazimír oslavujete v den, kdy se moje plavidlo dostalo na vaší oběžnou dráhu. Prosím, můžete se představit?“

   Ticho. Zprávu slyšelo celkem čtyřicet lidí, ale mezi nimi byl pouze jeden, který rozuměl česky. Doktor Jan Lopata. Ten byl ovšem tak překvapen, že se nezmohl na slovo.

   (citace, originál)
   „I'll ask him,“ řekla polohlasem jedna z přítomných žen a pak naplno do mikrofonu: „Do you speak English?“ Než se emzák zorientoval a stihl odpovědět, ke slovu se dostal již zmíněný Lopata.

   (citace, originál)
   „Dobrý podvečer, Kazimíre. U komunikátoru Doktor Lopata.“ Třicet devět mužů a žen se nestačilo divit. Jeden z jejich středu ovládá ten prapodivný emzácký jazyk?   Čtenáře by mohlo zajímat, proč Kazimír zvolil právě češtinu, přestože musel vědět, že na Zemi se mluví hlavně anglicky (evidentně sledoval zprávy). No, vysvětlení je snadné. Autor Hranice vesmíru je Čech. Haha, a teď logické vysvětlení. Velmoci se roku 2115 shodly na tom, že Země by měla mít jednotnou, timokratickou vládu. Tato myšlenka sice neměla plný souhlas, ale jelikož ji prosazovaly vojensky nejmocnější státy, byla bezpodmínečně přijata.
   Na každém kontinentu bylo zřízeno jedno sídlo vlády pro danou oblast. Washington, Londýn, Tokio, Kapské město, Sydney a Svobodná Antarktida. Dále nastaly debaty, kde zřídit nějakou jednotnou hlavní ústřednu, která sice nebude mít žádnou opravdovou moc, ale bude vládu reprezentovat. Hádky a boje. Nakonec se ujednalo, že Centrála bude ležet na starém kontinentu, zhruba někde uprostřed. A vida, co třeba v tomhle městě, co to je? Praha? No, proč ne.   Kazimír začal pozemšťanům trousit nejrůznější moudra. Zjistilo se například, že si nějak dopisuje a posílá balíčky se svou domovskou planetou, vzdálenou bžiliony světelných let (bžilion je číslo, které je tak velké, že ho znám jenom já). Cesta zprávy a balíčku přitom trvá pouhých několik minut.
   Začátkem června nabídl emzák první výměnu. Dvě mrtvá těla lidská, různého pohlaví a libovolného věku, za jedno tělo emzácké. Samozřejmě připojil ujištění, že se jedná o tělo dobrovolně dané vědě a že od lidí čeká totéž. Lidská vědecká obec se samozřejmě nemohla dočkat pitvy. Ta přinesla spoustu informací o emzácké rase.

   (citace, přeloženo, upraveno)
   Doktor Edward J. Wildstone:
   „Jedná se zcela jistě o hermafrodity. Jejich tělo má humanoidní tvar. Podle odhadů dosahuje průměrné výšky sto padesáti centimetrů. Pokožka je šedivá a holá. Nejprve popíši zevnějšek, od hlavy. Je kulatá, jako u nás, hlavní centrum vnímání. Nacházíme zde jeden pár tykadel, tři páry očí a K-otvor. Tykadla slouží k dorozumívání. Dokáží se pohybovat na různých frekvencích a vytváří vibrace. Zároveň tyto vibrace dokáží vnímat a vyhodnocovat. Tato tykadla zároveň fungují i jako uši. Podle Kazimíra se na Mášence nachází výkonný počítač, který převádí tyto vibrace na nám srozumitelná slova a zase naopak, naše slova na jejich vibrace. Oči nemají žádná víčka, fungují podobně jako oči ptáků, tedy, emzák zaostřuje posunem i zúžením čočky. Bulvy jsou značně suché, ale předpokládám, že pouze vlivem smrti dotyčného. Nebo dotyčné? Omlouvám se, nejsem si jist, jak je správně nazvat. Dostáváme se ke K-otvoru. Nebo také Kazimírově otvoru, jestli chcete. Na celém emzáckém těle je to jediný otvor. Slouží pro vylučování a přijímání potravy, pro páření, rození a i jako čichový orgán. Čtyři horní a dvě spodní končetiny jsou si velice podobné.
   Všude najdeme čtyři protichůdné prsty, schopné vytvořit 'špetku'. Emzáci k chůzi používají nejčastěji končetiny spodní, ale máme důvod se domnívat, že v případě, kdy se chtějí pohybovat rychleji, dokáží zapojit všech šest rukonohou. Podle poměru hmoty se také dá odhadovat, že k práci mohou použít kteroukoliv z nich. To jistě vyžaduje perfektní koordinaci. Vnitřní orgány jsou, laicky řečeno, podobné našim. Emzáci mají něco jako srdce hned třikrát. Podle okolní teploty pracuje různý počet těchto orgánů. Svalstvo a kosti jsou od našich svou stavbou velmi odlišné, ale plní tutéž funkci. Naděje dožití je těžko odhadnutelná, domnívám se, že se pohybuje mezi sto až třemi sty pozemskými lety. Emzák Kazimír se k této otázce dosud nevyjádřil.“   Také byl započat, dokončen a vyzkoušen výzkum chemických zbraní, které by měly, v případě použití na emzáky, kriticky smrtelné účinky. Ozkoušení bylo samozřejmě provedeno jen pomocí simulace.

   ***

   ROZHOVOR MEZI KAZIMÍREM A ZÁSTUPCEM PLANETY ZEMĚ
   (přeloženo)

   K: „Mu-o-či. Naše rada si zvolila toto.“
   ZPZ: „Mu-o-či? Ur-či-tě? Vzhledem k vašemu dorozumívání si myslím, že původní označení Alfani je dostačující.“
   K: „Mu-o-či.“
   ZPZ: „Jak si vaše Mu-o-čstvo přeje.“
   K: „Z vašeho tónu hlasu cítím negativní emoce. Snad to nemá nic společného s tím, že můj národ, který vám mimo jiné velice pomáhá v rozvoji, tvrdohlavě stojí za právem, pojmenovat se ve vaší řeči podle sebe.“
   ZPZ: „Omlouvám se. Ne. S tímto to nemá nic co dělat. Jen se vyskytly jisté komplikace ohledně-“
   K: „Myslíte toto?“
   (Kazimír odeslal fotku, na níž je zachycen dav, který demonstruje proti přátelství emzáků, popřípadě dává podněty k jejich rychlému vyhlazení.)
   ZPZ: „Ne. … A omlouvám se, někteří lidé na naší planetě nepřijímají naši spolupráci zrovna s nadšením.“
   K: „Oni nás chtějí vyhladit?“
   ZPZ: „Ano. Tak trochu. Částečně. Vlastně... oni přímo ne, jen- ehm-“
   K: „Zajímavé. Opravdu zajímavé. Vaše společnost je velice různorodá. Doufám, že nemáte obavu z toho, že by tyto demonstrace mohly ohrozit naši spolupráci a přátelství.“
   ZPZ: „Váš národ. Oni nás všichni přijímají bez výhrad?“
   K: „Ne. Podle průzkumu-“ (Nutná vsuvka! Mu-o-či předtím nikdy nedělali nic jako průzkum všeobecného mínění. Odkoukali to od nás.) „- s naším programem nesouhlasí téměř polovina obyvatel. Jedni neradi vidí, že plýtváme zdroji pro, podle nich, zaostalou civilizaci. Druzí se obávají konfliktu z vaší strany.“
   ZPZ: „Konfliktu? Heh... to snad ne.“
   K: „Stále detekujeme na vaší planetě nejrůznější potyčky. Využití ničivých zbraní v širokém měřítku. I u nás jsou zločiny jako vražda, to nepopírám. Ale vždyť vy vyrábíte nástroje k tomu určené. Mluvím především o pancéřovaných vozidlech, dělech a raketách, které jsou užívány v Africe. Váš národ je, oproti našemu, velice agresivní.“
   ZPZ: „...“
   K: „Pokud byste disponovali vesmírnými plavidly, bylo by otázkou týdnů, než by vám naše planeta podlehla. Samozřejmě v případě, že bychom byli napadeni.“
   ZPZ: „Bylo ujednáno, že možnost vesmírného cestování nám otevřete tehdy, až sami uznáte za vhodné. Navíc, sice víme jak fungují vaše plošiny a lodě, ale stále jsme nevyřešili otázku, jak vytvářet nové přístavy v místech, kde žádné nejsou.“
   K: „Vy si opravdu myslíte, že to vaše plavidlo, Scout, je schopné použít náš přístav?“
   ZPZ: „Ano.“
   K: „Není možné, abyste se za tak krátkou dobu stihli adaptovat našim technologiím. Vždyť jste dosud neměli k přístavu přístup. Jak byste mohli vědět přesně, jak funguje? Ano, kdybyste řekl tušit...“
   ZPZ: „Podceňujete nás.“

   Ano, podceňovali. Scout úspěšně absolvoval cestu skrz přístav tam i zpět. Pořídil unikátní snímky domovské planety Mu-o-čiů a zasel v nich semínko strachu.

   ***

   ROZHOVOR ZÁSTUPCE PLANETY ZEMĚ S ZÁSTUPCEM PLANETY MU-O-ČI
   (přeloženo, zcenzurováno)

   ZPM: „Kdybychom věděli o vašich aktivitách vše již od začátku, nikdy bychom vás nekontaktovali.“
   ZPZ: „Dáváte snad za vinu nám, že vaše senzory neviděly některá podzemní výzkumná střediska a-“
   ZPM: „Mluvím o jaderných zbraních. O biologických zbraních. O chemických zbraních.“
   ZPZ: „Vývoj naší společnosti byl jiný než-“
   ZPM: „Kdyby vaše planeta měla pětkrát více obyvatel, stále by váš arzenál stačil, abyste je všechny vyhladili. Proč tolik zbraní? Mnozí naši lidé vidí jen jediné východisko, nejsou určeny pro boj na vaší planetě, ale pro expanzi.“
   ZPZ: „To rozhodně není pravda.“
   ZPM: „Mezi našimi lidmi koluje vtip, že kdyby se vaše společnost nevěnovala výzkumu zbraní a namísto toho se rozvíjela jinými směry, byli byste to vy, kdo by kontaktoval nás.“
   ZPZ: „Za poslední rok bylo zlikvidováno více jak padesát procent veškerých zbraní hromadného ničení. V dalších letech chceme počet omezit jen na jednu dvacetinu původního množství. A to na váš popud, prosím.“
   ZPM: „Ano. To je krok kupředu. Znala vaše rasa, před kontaktem s námi, látku zvanou alazit?“
   ZPZ: „Ne. Samozřejmě. A jsme vděčni-“
   ZPM: „Tak mi laskavě-“
   ZPZ: „Jsme vděčni že tento zdroj energie. Výkon elektráren se ztrojnásobil-“
   ZPM: „Laskavě mi-“
   ZPZ: „Těžba paliv se omezila na minimum, příroda je zachována.“
   ZPM: „Já se vás ptám-“
   ZPZ: „Váš národ přeci taky má rád přírodu, kdysi jste ji měli. Projekt na vytvoření parků na vaší planetě je úspěšný, ne? Byl to dobrý nápad. Líbil se vám.“
   ZPM: „Ano, to jistě byl. Děkuji ještě jednou doktoru Lopatovi. Ale teď mi vysvětlete, prosím, jak se na vaší planetě objevily alazitové bomby.“
   ZPZ: „Slíbili jste, že Nevadské výzkumné středisko nebudete sledovat.“
   ZPM: „Slíbili jste, že alazit nepoužijete k výrobě zbraní.“
   ZPZ: „Omlouvám se. Ale pokud se omluvíte také. Obě strany se zachovaly jinak, než měly.“
   ZPM: „To není vše. Získali jsme informace o projektu Emzácká Kaše.“
   ZPZ: „Tento projekt vznikl krátce po prvním setkání, nemohli jsme si být jisti vašimi úmysly, jistě chápete-“
   ZPM: „Ten program stále běží. Ještě deset let poté, co jsme vás kontaktovali.“
   ZPZ: „Co k tomu dodat. My opravdu nemáme v plánu s vámi vést válku.“
   ZPM: „Proč má loď Scout dvě na palubě odpalovač alazitových naváděných střel?“
   ZPZ: „Chtěli jsme vyvinout zbraň, použitelnou v prostředí vesmíru. Pro obranu. Co když další objevené rasy nebudou přátelské? Chceme být připraveni. Mimochodem, jak jste zjistili, že Scout dvě nese alazitové střely? Myslel jsem, že nové pancéřování odstíní veškeré skenery.“
   ZPM: „No, jeden nadějný mladý vědec z našich řad vyvinul nový typ funkčního-“
   ZPZ: „Oh, omlouvám se, jsem pouze diplomat. Ne vědec, jako vy. Tyto informace mi nic neřeknou, bude lepší, když o novém scaneru informujete přímo naší vědeckou linku.“
   ZPM: „...“
   ZPZ: „Sami jste navrhli, že nám poskytnete jakoukoliv nebojovou technologii. Samozřejmě, žádný nátlak vyvíjet nebudu, ale...“
   ZPM: „Kdybychom věděli o vašich aktivitách vše již od začátku, nikdy bychom vás nekontaktovali.“
   ZPZ: „Ano, tím jste začal. Má to nějaký hlubší význam?“
   ZPM: „Ano.“
   ZPZ: „Nechcete s námi přerušit kontakt, že ne?“
   ZMP: „Ne. Jen chci nějakou záruku, že vaše zbraně nebudou použity proti nám. Že spolupracujeme nejen po stránce technologické a ekonomické, ale i po stránce vojenské.“
   ZPZ: „Jakou konkrétní záruku máte na mysli?“
   ZPM: „Náš nově jmenovaný zástupce pro otázku obrany vznesl požadavek na flotilu pěti plně vyzbrojených vesmírných lodí vaší výroby.“
   ZPZ: „Váš... ehm, něco jako generál?“
   ZPM: „Ano.“
   ZPZ: „Máme k vám důvěru, váš požadavek bude pravděpodobně splněn, ale dovolte mi otázku. Vaše hodnocení vyspělosti proti našemu je stále vysoké. Proč chcete válečné stroje naší výroby?“
   ZPM: „Podle získaných údajů jsme udělali prototypy alazitových raket a provedli testy na několika mrtvých vesmírných objektech. Účinnost převyšovala všechny zbraně, které jsme byli schopni navrhnout. Ve zbrojení, je mi to trapné, je vaše hodnocení vyšší.“
   ZPZ: „Lepší než vaše zbraně?“
   ZPM: „Laserové děla. Fungují na bází optick-“
   ZPZ: „Ne, ne. Nevysvětlujte mi to, prostě pošlete nákresy naší vědecké lince. Děkuji. Vznesu váš požadavek naší radě.“

   ***

   Kulturní invaze. Píšou se sci-fi o našich nových kamarádech, točí se filmy, kde vystupují obě rasy, v knihkupectví si můžete koupit jejich figurky, u mladých lidí se dostává do módy si na holou lebku natetovat další dva páry očí. Emzáci hlásí podobné věci. Jejich „rodiny“ bývaly tak desetičlenné, co se dospělců týče. Bylo to společné soužití po všech stránkách, přes finance po rození a starání se o děcka. Nyní jsou stále častější případy, kdy rodinu tvoří pouze jeden pár.
   Emzáci znali obrazovky, ale doposud je měli pouze pro vědecké účely. Nápad televize převzali od lidí. Doteď žádný Mu-o-či nenosil oblečení. Dnes je tomu naopak! Mezi další převzatá pozitiva patří ochranné rukavice nebo brýle, které neznali.

   ***

   Už v roce 2245 se někteří lidé zabydlovali v bytech na Mu-o-či a zase někteří Mu-o-čané na Zemi. Kromě speciálních bytových jednotek s vyrovnávačem tlaku, gravitace atd. musí jedinec na své nedomovské planetě nosit skafandry na podporu života. Tyto skafandry Mu-o-čanské výroby jsou velice odolné a staly se i nedílnou součástí vojenských a policejních složek.

   ***

   Rok 2245 je i rokem, kdy bylo vyšlechtěno unikátní plemeno psa (geneticky modifikovaného), který bez nejmenších problémů zvládne žít jak v atmosféře Mu-o-či, tak na Zemi. I přes bezzubou tlamičku a dvě srdce je to pořád pes, hlásí reklama. Pes, co sbližuje národy. Pes se jmenuje pudlava, vypadá jako bílá koule chlupů a nelze na něj získat alergii. Navíc nekouše a má rád děti.
   Krom pudlavy bylo v roce 2245 natočeno i první intergalaktické porno, byla vytvořena intergalaktická armáda s příslušníky obou ras (a s velením, kde jsou čtyři z pěti generálů pozemšťané) a byl úplně vymýcen hladomor.

   ***

   Roku 2246 se mění letopočet na obou planetách. Nyní je tedy rok 24.

   ***

   Roku 25 je na měsíci postaveno první civilní město.

   ***

   Roku 26 je zaznamenaná první vražda, kterou spáchal člověk na Mu-o-či (dostal trest smrti).

   ***

   Roku 28 je zaznamenána první vražda, kterou spáchal Mu-o-či na člověku (aktuální skóre 247:1).

   ***

   Roku 31 vznikla záminka pro sepsání O emzácích a lidech 2.

   Stáhnout jako PDF
   Názory a komentáře ( 0 /6 )

   [ ZNÁMKY ] | [ ZPĚT ]

   NickZnámka
   Antolog1
   Cathan1
   Falianne1
   Fenra1
   HadejKdo1
   Kale2
   Kanyapi1
   Lutus1
   Mofik1
   Slimak1
   Thebots1
   Zarabeth2


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).