Duší celkem: 901
Přítomných duší: 6
V krčmách: 3

   Knihovna

   Krásná literatura

   Jazykový koutek – Hold nebo holt?
   DonSimon

   10. července 2018

    
   Každý den jsem na DarkAge nucen číst desítky až stovky příspěvků. Ne, že bych si stěžoval. Je to součást role, kterou jsem si sám zvolil, a umožňuje mi to být v kontaktu s tím, co se na serveru děje. Bohužel se při tom pročítání stále setkávám s nemálo prohřešky proti naší mateřštině, a co hůř, některé z nich se neustále opakují. A vzhledem k tomu, že stokrát opakovaná lež (v tomto případě chyba) se stává pravdou, začínají se šířit po DA jako mor. V této nové, nepravidelné rubrice bych se tedy chtěl alespoň těm nejhorším z nich věnovat.

   Hold nebo holt?

   Při snaze o spisovnou češtinu to někteří z nás přehánějí a vytvářejí „hyperspisovné“ tvary, které nedávají smysl. Podobně, jako se v jedné známé pohádce o pejskovi a kočičce Pejsek podepsal „Písek“ (zní víc spisovně, že?), používají někteří z vás slovo hold tam, kam patří slovo jiné – holt. Problémem je tu zřejmě i stejná výslovnost. A jaký že je tedy mezi těmito dvěma slovy rozdíl?

   Slovo hold značí poctu, projev úcty. Můžeme tedy vzdát hold svému králi (tj. složit mu poctu) nebo můžeme holdovat alkoholu.

   Slovo holt je naproti tomu významově shodné se slovy prostě, jednoduše,
   zkrátka – je to jakýsi povzdech. Najde své uplatnění ve větách jako „Tak to holt budeme muset udělat sami“ nebo „Holt už je to tak“.

   Pevně věřím, že teď už je vám rozdíl mezi významy obou slov zřejmý. Dávejte si na ně tedy pozor a těšte se na další vydání jazykového koutku.

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v květnu 2011.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).