Duší celkem: 900
Přítomných duší: 2
V krčmách: 1

   Knihovna

   Krásná literatura

   Rozhovor s Hrunem
   Christopher

   12. března 2018

    
   Vítáme tě tu, Hrune. Pro začátek se nám prosím stručně představ, ať víme, s kým máme tu čest.
   Ahoj, mé skutečné jméno je Honza. Je mi dvacet let a pobývám teď převážně v Praze, protože zde studuji na vysoké škole. Ve skutečnosti však bydlím s rodiči v jedné malé vesničce poblíž hradu Karlštejn.

   Jeden nejmenovaný čtenář našeho plátku nám prozradil, že chodíš až na TŘETÍ lékařskou fakultu. A že prý kdyby ses lépe učil, jistě bys byl minimálně na druhé, ne-li rovnou na první. Co je na tom pravdy?
   Ach ano. Zřejmě mi nezbývá než se přiznat, ale znáte to… všichni děláme jen to, na co stačíme :)
   Musím však říct, že mě nejmenovaný čtenář velice zklamal. K takové ráně pod pás bych se nikdy nesnížil. Tak například bych se i přes jeho drzé narážky na mou schopnost učení mohl zmínit o tom, že v nedávné hře v poker skončil až na ‚třetím‘ místě. Ale neudělám to.

   Dobře, a co tvé koníčky? Třeba nějaké oblíbené knihy...
   V poslední době už knížky tolik nečtu, ale z těch, co jsem dřív hodně čítával… určitě Pratchettovy knížky z cyklu Úžasná Zeměplocha (hlavně díly s Mrakoplašem, Smrťem nebo hlídkou). Přečetl jsem asi čtyři knížky od Dana Browna (autor Šifry mistra Leonarda). Je to pro mě takové pohodové oddechové čtení. Také jsem rád četl povídky a romány od Hemingwaye nebo Remarqua. Z českých autorů mám rád Čapka a Šabacha. Pak jsem si samozřejmě oblíbil hodně titulů od různých spisovatelů. Mezi mé oblíbené patří například Den Trifidů (John Wyndham), Čaroděj zeměmoří (Ursula Kroeber Le Guinová) nebo Američtí bohové (Neil Gaiman).
   Určitě jsem na spoustu děl a autorů zapomněl, ale kdybych to měl nějak shrnout, rád čtu příběhy o lidech, kteří jsou skutečně popisováni jako lidi. To znamená, že jsou zde líčeni jak z té dobré, tak ze špatné stránky. V tuto chvíli mě nenapadá, jak lépe to vyjádřit.

   Využil jsi někdy nějakou knížku jako inspiraci při tvorbě svých příběhů či postav? Nebo mají něco společného s tvým vlastním charakterem?
   Pokud přehlédnu fakt, že všechno, co jsme kdy zažili, viděli v televizi nebo četli, nějak ovlivňuje naši fantazii, tak musím říci, že jsem se ani při tvorbě questů ani postav nikdy žádným konkrétním dílem příliš neinspiroval. Jedinou výjimku tvoří moje postava jménem Krahujec. Celá její historie je totiž prakticky totožná s částí osudů stejnojmenné postavy z knihy Čaroděj zeměmoří. Tato kniha byla myslím první fantasy literaturou, kterou jsem přečetl, a moc se mi líbila. Rozhodl jsem se tedy, že si za tuto postavu zahraju, a ani jsem se nesnažil ji příliš pozměnit, protože mi tak, jak byla popsána v knize, vyhovovala.
   A jestli mají mé postavy něco společného s mým vlastním charakterem? Jak která a jak v čem. Ono je asi prakticky nemožné, aby se ve vaší postavě neodráželo něco z vás samotných, takže určitě ano. Dokonce Ferro mi docela často říká, že místo Krahujce vidí na avataru mě, takže možná na tom něco bude.

   Když už ses zmínil o Ferrovi… tušíš, jaký důvod měl si tě vybrat jako svého parťáka při hlídání PJstva a jejich questů?
   No, tak to je docela zajímavá otázka. Sám se Ferra schválně někdy zeptám. Pamatuju si, když mi Ferro to místo poprvé nabízel (tuším někdy o předminulých letních prázdninách), že jsem se ho nějak podobně zeptal a Ferro řekl něco ve smyslu: ‚Protože nevím o nikom jiným, kdo by to mohl dělat,‘ což je mimochodem asi tak rafinovaná odpověď, jako když na dotaz ‚narozen?‘ odpovíte ‚ano.‘

   Vrátíme se ke Krahujci. Vypadá jako zosobněná ctnost a zdárný příklad dobrých mravů. Ty sám jsi pak říkal, že tě v něm Ferro vidí. Jsi mu opravdu tak podobný? :)
   To si pískej. Jsem zectněná osobnost a žádný dobrý mrav není pro mě dost dobrý. Ale teď vážně. Myslím si, že určitě mám s Krahujcem nějaké společné rysy – i když nevím, jestli zrovna v té ctnosti a mravech :) Určitě jsme si pak ale podobní v tom, že bychom ani jeden neprozradili, v čem si jsme navzájem podobní ;-)

   Jsi členem admin týmu. Prozradíš nám něco z toho, co se na nás chystá?
   Ale jistěže. Chystá se na vás například tzv. single quest. Je to vlastně takové malé dobrodružství pro hráče, kteří se ještě nedostali do žádného oficiálního příběhu a touží po nějakém tom expu.

   Proslýchá se, že Ferro již poslední dobou není příliš aktivní. Neplánujete oživení týmu novou tváří?
   Nedávno jsem o tom začal přemýšlet. V hlavě mi sice nějaké to možné jméno vyskočilo, ale zatím jsem opravdu pouze ve fázi uvažování.

   Funkci admina přes PJe už zastáváš nějaký ten pátek. Co jsi zatím stihl udělat na svém novém postu? Nastiň nám aspoň zhruba práci, kterou zastáváš tady na DA.
   Tak převážně tu ruším a zakládám questy, přičemž založení questů je vždy spojeno s vyhledáním uživatele a zběžnou kontrolou jeho případných questů.
   Jinak co jsem tu zatím udělal? Kromě zakládání questů a přidělení pár kostiček toho moc není. Zkontroloval a upravil jsem test pro PJe tak, aby seděl k novým pravidlům (minimální úpravy, ale trochu času zabere) a dále jsem přišel s návrhem lehké úpravy PJ testu (viz. novinka z 23. října). Realizace připadá Devlinovi. Pročetl jsem si a zhodnotil zatím několik neoficiálních questů (snad se někdy taky dostanu k těm zbývajícím), občas navrhnu nějakou tu změnu pravidla pro PJe a pak také do mých pravomocí alias možností patří mluvit prakticky skoro do všeho, co se na DA děje. Taky mě samozřejmě občas někdo požádá, abych se mu podíval na quest (ať už z hlediska kvality nebo třeba expování), ale to už se týká vlastně povinností každého PJ...

   Které oficiální a které neoficiální příběhy bys označil jako kvalitní?

   Je mi líto, ale na tuto otázku nebudu odpovídat přímo. Co se týče neoficiálů, jsem toho názoru, že když už taková reklama, tak pro všechny, co si to zaslouží. A ohledně těch oficálních příběhů – v podstatě každý oficiální quest bych označil za více či méně kvalitní. Od toho je také oficiální, že :)
   Samozřejmě i mezi nimi jsou nějaké rozdíly, ale ty se odvíjí od toho, jakou barvu kostky má PJ, který daný quest vede (a většinou se to skutečně shoduje i s mým osobním názorem). Samozřejmě se občas najde někdo, koho bych osobně viděl na vyšší (nebo výjimečně i na nižší) kostičku. Ale abych předešel další zbytečné otázce, tak ne, nehodlám zde dané osoby jmenovat. Nerad bych totiž viděl jednoho dne třeba na fóru Tam za branami upoutávku: ‚Admini přes PJe doporučují...‘.

   Doktor s diplomatickou průpravou! To se hodí. Pověz nám aspoň jednoho favorita, o kterém si myslíš, že to dotáhne daleko. Vybírej nezávisle na kostce.
   Dobrá, aby se to zvíře bulvární trochu nažralo: teď mě napadají jako velmi nadějní například Mofik, Carla a Devlin. Je jich více, ale určitě bych na někoho zapomněl, kdybych se snažil vypsat všechny.

   Jaký máš názor na směr, kterým by se mělo DA ubírat?
   Názor na směr, kterým by se mělo DA ubírat? Podle mě by měla jeho základní myšlenka zůstat stejná, ale za hodně důležité také považuji to, aby tu byla stále snaha o zdokonalování serveru.
   DA sice nějak funguje, ale stále tu je a bude mnoho věcí, na kterých se dá pracovat a různě je vylepšovat. K tomu je třeba především aktivních lidí – a o ty je nouze vždycky. Tedy jeden takový úkol, před kterým DA určitě stojí, je přitáhnout na server více uživatelů. Toť asi z té všeobecné stránky. Ohledně toho, co mám s Ferrem na starost, je asi nejtěžší a možná také nejdůležitější úkol zajistit dostatečný počet aktivních cvičitelů, kteří by stíhali cvičit nadějné lidi na ofic. PJe.

   V Knihovně lze zahlédnout i několik Tvých dílek, která mají celkem pěkná hodnocení. Plánuješ někdy, že bys znovu začal přispívat? Samozřejmě až bude čas, že ano.
   O tom už nějakou dobu uvažuju, protože jsem tam zatím nic moc nenapsal. První věc jsem psal už docela dost dávno (byla to vlastně moje první povídka) a druhou jsem sepsal vlastně tak trochu na popud MorganyLeFay a vlastně to ani není myšleno jako nějaké vážné dílko. Tentokrát bych chtěl napsat něco trochu více vážného a dát si na tom více záležet.

   Přišel jsi na DA jako jeden z lidí, který byl i na Torchi. Mohl bys nám, nezasvěceným, aspoň ve stručnosti osvětlit, co se tam stalo?
   Já asi nejsem ten pravý, kdo by měl o tomhle mluvit. Samozřejmě z vyprávění něco málo znám, ale ve skutečnosti jsem byl na Torchi naprosto mimo tyto události, které vyústily v založení DA. Zkus se spíše zeptat třeba Dona, Periho nebo Angelusse. Já jsem byl v jiné gildě. O DA jsem se dozvěděl od svého tehdejšího PJe Cmecha a možná i od Periho. Už si to tak dobře nepamatuju.

   Co si myslíš o aktuálně hodně probírané otázce, co všechno má být veřejné a co ne?
   Veřejné ve smyslu pro jakou skupinu lidí? Jestli máš na mysli, co zpřístupnit i pro neregistrované, pak jsem jednoduše toho názoru, aby byla zpřístupněna ta fóra, u kterých to má nějaký smysl, a přitom to nebude lidem zde vadit. Osobně jsem v tomto dost benevolentní a jako řadovému uživateli by mi na tom asi moc nesešlo. Na internetu totiž není soukromé prakticky nic. U dalších věcí, jako například vidění šepotů pro vyšší kostky, vidění expování, veřejné záznamy o (ne)složeném výcviku a PJ testu... tam je třeba vždycky zvážit všechna pro a proti. Obecně se spíš přikláním k systému pokud možno co nejprůhlednějšímu, ale uvědomuji si také, že v některých případech je to více ke škodě nežli k užitku. Zkrátka můj názor je v tomto pružný případ od případu.

   Pojedeš na velký letní megasraz? Jak se ti případně líbily ty předcházející a co si vůbec myslíš o jejich významu?
   Na megasraz bych jel moc rád a věřím, že se mi podaří alespoň na jeden den přijet. Už teď se těším na pár lidí, které uvidím poprvé na živo. Na jednom megasrazu jsem už byl a co si pamatuju, tak o legraci tam nebyla nouze. A jejich význam? To je přece jasné. Poznání nových lidí, pokec s těmi, se kterými se tak často setkávat nemůžeme. Také bývá na megasrazech zvykem, že admini (do háje, to se teď týká i mě) mají třeba i krátkou přednášku na téma týkajícího se DA a tím můžou mnohdy obohatit návštěvníky o zajímavé informace. Ale nebojte se. Je tam spíše ta legrace. :-)

   Co ti osobně na DA nejvíce chybí?
   Mně tu nic nechybí. Pouze přebývá :P

   A co to je?

   Je to všechno, co tu nepoužívám a zdá se mi celkem zbytečné (pro mě osobně). Patří sem například nákup dovedností nebo ten barevný inventář. To jen tak pro představu. Je toho samozřejmě víc, čeho nijak nevyužívám a je to k dispozici.

   Proč sis do avataru zvolil zrovna vlka? Má to něco společného s Tvou přezdívkou Hrun? A odkud jsi se vůbec inspiroval při její tvorbě?
   Hrun vznikl v době, když jsem se registroval na Torch. Hledal jsem jakékoli uživatelské jméno, které by znělo fantasy, a zrovna jsem četl Pratchetta, kde se asi ve dvou knížkách Hrun jako postava vyskytuje. Možná trochu zajímavé na tom je, že až o dost později jsem se dověděl, že je tohle jméno použito v pravidlech DrD pro různé ukázky. Viz. má druhá povídka :D
   Ohledně mého avataru – vlci se mi prostě jako zvířata líbí. Taky jsem chtěl něco relativně prostého a jednoduchého. A navíc jsem narozen dle indiánského kalendáře ve znamení vlka (to jsem však zjistil také dodatečně).

   Ještě pořád Tě ten rozhovor baví?
   Já jsem se někdy zmínil o tom, že mě baví? :P Ba ne, nebylo to špatné. :)

   To jsme rádi. Díky za Tvůj čas a přejeme Ti hodně štěstí do budoucna.

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v květnu 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).