Duší celkem: 901
Přítomných duší: 5
V krčmách: 3

   Knihovna

   Krásná literatura

   Dopisy
   Tolpen

   14. února 2016

    
   „Přišel jí další dopis,“ povzdechla si svobodnice Anqu, když procházela dnešní poštu. „Ty jsi dneska u ní, tak to tam hoď,“ podala kolegovi obálku.
   „Jak to jako myslíš,
   dneska. Jsem u ní vždycky.“ Anqu si opět povzdechla, když se Un Kra Lain od své kávy zatvářil nadmíru otráveně. Nakonec si Lain ale dopis převzal a u své strážní pozice, jak se tomu hezky říkalo, jej hodil do dřevěné krabice, na které se skvěl z půlky oloupaný černý nápis Pošta.
   Pak se podíval na zastaralou léčební jednotku, tyhle staré modely byly ještě extracorporální. Prostě to byla krabice s proskleným víkem. Mladá rozcuchaná žena v zakrvácených šatech smaragdové barvy v ní vypadala jako hnědovlasá Sněhurka.
   Un Kra ji hlídal každý den, už několik let. Stejně jako spousta policistů před ním. Odhadovaný čas léčby byl na 99,788%. Podle výpočtů mladého policisty by se měla žena vzbudit asi za deset, jedenáct let. Tyhle výpočty založil na nejstarších dopisech, které našel v krabici. Ano, četl je, jak se jako měl jinak zabavit? Nikdo by nic nepoznal, uměl je zase mistrovsky zalepit...
   S povzdechem vylosoval hrst a pustil se do čtení.

   -------------------------------------------------
   Slečna Mia Sweet-John, Thar-Galaské zdravotní středisko č.p, 157. Thar-Galas
   Thar-Galas, 17. února roku 157 Nového věku (3677 říšského kalendáře)
   Mia, má nejdražší

   Dnes jsem mluvila s kapitánem Fillandenem. Naposledy, a vlastně i poprvé, jsem jej viděla, když jsi s ním tenkrát odletěla. Řekl mi, co se Ti stalo. Ach, je mi to tak líto. Byl tak hodný, že Ti tento dopis zanesl osobně. Myslíme na tebe, já i celý Dóm.
   Ishandu uvažuje o tom, že by uzavřela dohodu s některou z guild, protože se zdá, že mít Společnici na vzducholodi je celkem praktické pro obě strany. Všechny guildy ale chtějí poměrně velký podíl z výdělku a Ishandu na to odmítá přistoupit.
   Asi tě potěší, že se ale několik Společnic rozhodlo kráčet ve tvých šlépějích a létají na volné noze, tedy na vzducholodích neregistrovaných. Ty a ten Tvůj kapitán hodně lidí inspirujete.
   Mluvila jsem i se slečnou Tulivuori, i přes tohle všechno zůstane na Steelheart. Je to dobře, někdo tu loď musí hlídat, když tam nejsi.
   Chtěla bych Ti toho říct mnohem více, ale nemám dost času ani inkoustu. Všechno si povíme, až tě pustí z nemocnice.

   S láskou tvá bývalá učitelka
   Heibai Snow „Xue“ Wyue
   -------------------------------------------------
   ´Š*Tcian- čey Mian Maa*r, Thargalaská centrální nemocnice, blok 48QG, 34. patro, č.p. 157. Thargalas, planeta Thargalas, Sektor Gamma-alpha 24, Pyrospyrála
   Irran-Yayaský centrální soud, 12. 16. 17. rok Hada pátého cyklu Jednorožce (4981 říšského kalendáře, Thargalas)
   Vážená paní ´Š*Tcian- čey Mian Maa*r!
   Dovolujeme si vám oznámit, že policejní stíhání po vaší osobě bylo dne 53. 14. tohoto roku zastaveno. Loď Heart of Gold, registrační kód 7-12-5, z jejíž krádeže jste byla podezřívána, byla nalezena na planetě Thargalas. Podle veškerých registračních a právních údajů, které byly nalezeny (archivy Soudního dvoru thargalaského), vám tato loď právem patří.
   Osoba, která proti vám vznesla obvinění z krádeže, je k dnešnímu datu po smrti a tudíž vám není možno vyplatit odškodné v jakékoliv výši.

   Mgr. Inä'cng*a<'líčř
   Irran-Yayaský centrální soud
   -------------------------------------------------
   Slečna Mia Sweet-John, Thar-Galaské zdravotní středisko č.p, 157. Thar-Galas
   Thar-Galas, 28. března roku 169 Nového věku (3689 říšského kalendáře)
   Ahoj Mio!

   Když tak vzpomínám na všechny ty dopisy, co jsem ti poslal, říkám si, kam se vytratila ta formálnost a úcta ke tvému postavení Společnice. To je asi tím, že i když tě vidím, nikdo mě už žádným věcným odseknutím nevrátil do těch správných mezí. Asi nemají to srdce mi to udělat, takovému starci. Počítal jsem si, kolik mi je vůbec let, musel jsem si na to vzít počítadlo. Šedesát osm, dokážeš si to představit? Jsem stařec nad hrobem. A tebe, až ti tenhle dopis (a ty dopisy od Gley, Sama, Ilmy a ostatních) přijdu dát, ty budeš v tom průhledném čemsi pořád dvacetiletá.
   Má milá keiju, to vlastně vůbec není to, proč ti píšu. Asi mě budeš dokonce života za tuhle věc nenávidět - probíral jsem se tvými věcmi. Mimo jiné to bylo velmi... poučné. Ale našel jsem tam jednu takovou básničku v říšštině (nevím, který nářečí to zrovna bylo), tak jsem ti chtěl poslat pokus o překlad. Neboj, všechny věci jsem ti zase vrátil tam, kde byly.

   Kam plynou temné, dravé řeky?
   Ke kořenům starším než věky
   Vzdálených ozvěn mojí duše

   Kde mizí z noci chladná záře?
   V soumračném ohni tvojí tváře
   Tiché rty - kapky rudé tuše.

   Kdo budí mrtvé z jejich snění?
   Mé chladné ruce, zapomnění
   Přihlíží bílá luna hluše


   Chybíš mi, Mio. Strašně moc.
   Fill
   -------------------------------------------------
   Slečna Mia Sweet-John, Thar-Galaské zdravotní středisko č.p. 157, Thar-Galas
   Thar-Galas, 11. dubna roku 3703 říšského kalendáře
   Vážená slečno Mio sweet-John,

   dovolujeme si Vám oznámit úmrtí kapitána A. Fillandena (15. 1. 3621 - 8. 4. 3703).
   Výše jmenovaný Vás zmínil ve své závěti:
   (...) Vzducholoď Steelheart připadá Mie Sweet-John, po dobu její indispozice bude spravována rodinou Krnků, pod podmínkou, že veškeré změny na lodi provedené musí být pouze pro dobro lodi a kajuta 8 nesmí projít žádnými změnami nebo úpravami. (...) Veškeré peníze na účtu 3********/****** pak budou věnovány na léčbu slečny Mii Sweet-john v Thar-Galaském zdravotním středisku č.p. 157.

   S přáním hezkého dne
   Dr. Petr Makliev
   Thar-Galaský soudní dvůr
   -------------------------------------------------
   Slečna Mia Sweet-John, Thargalaská centrální nemocnice, blok 48QG, 34. patro, č.o. 157. Thargalas, planeta Thargalas, Sektor Gamma-alpha 24, Pyrospyrála
   Mistera, Thargalas, 4001 říšského kalendáře
   Dobrý den, slečno Mio!

   Ano, to jsem zase já. Píšu vám ohledně Steelheart. Ne, nic se jí nestalo, opravili jsmeji, je zase jako nová... Eh,vlastně jako stará. Musím ji opravovat ručně a už to začínám učit svého syna (Tomovi se hrozně líbí, technik se nezapře, i když je mu teprve pět), protože nikdo jiný už se ve vzducholodích nevyzná, natož aby si poradili s magickým jádrem. Relikvie časů minulých, říká se.
   Soudilo se s námi (a vlastně i s vámi) Thargalaské národní muzeum (jo, přesně to na Quan-gai, té pouštní planetě), protože ji chtěli pro sebe, ale naprosto se jim to nepodařilo, ha ha!
   No, ale proč to říkám... Už o mně z předchozích dopisů víte, že se rád procházím dolními patry Thargalasu, i když už se to bez plynové masky s dobrým filtrem nedá.

   Nebudete tomu věřit, ale našel jsem tam trosky poměrně staré vesmírné lodi. Heart of Gold, alespoň to říkaly ty registrační údaje uvnitř na disku... Nebo co z těch registračních údajů zbylo. Je to asi tři tisíce let starý irran-yayaský letoun, docela záhada, jak se tady vzal. No, ale zase Thargalas, když to ještě bylo město (psala se tam pomlčka, mám dojem? Já dějepis prospal), byl útočiště mimothargalasanů...
   No zkrátka, z Heart of Gold jsem dostal ty letuschopné kusy a registrační kód, zbytek chybí, díval jsem se do ní i do MDLR (Mezigalaktická databáze lodí a raket), je tam u ní jenom jméno. Na druhou stranu zase asi před dvaceti lety někdo (ehm, na tátu to neřeknete, že ne?) shodil a zresetoval data celkem značného počtu databází, takže jestli tuhle loď nikdo znovu nepřihlásil...

   Zkrátka jsem chtěl říct, že jsem Heart of Gold tak jako... No, teď je zkrátka Steelheart magicko-paro-vesmíro-vzducholoď. Sice je v porovnání s ostatními strašně malá, ale zato je hodně obratná! Jenom budu muset vymyslet, jak to udělat s křídly, aby přežila kosmický prostor, kůže není nejlepší materiál, ale už mám pár nápadů a...
   No, to počká na jindy.

   Psal jsem vám už, že lidi začali Steelheart říkat Heart of Steel? Když jsem našel Heart of Gold, říkal jsem si, jaká zvláštní náhoda to je. Asi proto mě i napadlo je zkombinovat.

   Váš oddaný
   Samuel Tadeáš Krnka
   -------------------------------------------------
   Slečna Mia Sweet-John, Thar-Galaské zdravotní středisko č.p. 157, Thar-Galas
   Mistera, 5. července roku 3690 říšského kalendáře (170 Nového věku)
   Ahoj Mio!

   Asi tomu nebudeš věřit, protože ani já tomu nevěřím. Tohle píšu já, Lain. Tres Ku Lain. Pamatuješ si mě, ne? Ten malej a rozcuchanej, říkalas mi Vrabčáku. Bývalej technik na Steelheart.
   Potkal jsem se dneska s Fillem a Sammym, tím novým technikem. A taky s Ilmou, Natem a madam Čutor- se Zuzanou.
   Já bych ti býval napsal už mnohem dřív, ale já si myslel, že jste všichni mrtví! Zjistil jsem, že ty a Fill jste to jako jediný přežili, ale to je jako o dva lidi víc, než jsem si myslel celou to dobu já.
   Je mi fakt hrozně líto, že jsem se to nedozvěděl dřív, jinak bych zase lítal s váma...
   No, asi nelítal. Mám teď rodinu, víš. A obchod v Misteře.

   To je taková divná náhoda, ten obchod mám... no od té doby, co jsme se tak hnusně vytřískali (stýská se mi po Danovi, byl jako táta). Já spadl do vody a vyplavilo mě to na misterským pobřeží. Když jsem se dal do kupy, začal jsem žít tam. Lítání mi htozně chybí, ale nejsem s to vlézt na jinou vzducholoď než Steelheart. A teď nemůžu opustit Kalis, to je moje žena.
   Prý, když jste Steelheart znovu zvedli do vzduchu (po deseti letech! Jste borci, vždyť z ní zbyly snad jen třísky, vypadá úplně jako kdysi, až na Sammyho úpravy), jste hned jako první letěli do Mistery.
   Sam se dokonce stavil u mě v obchodě pro nějaké součástky, vůbec si na to nevzpomínám. Prostě jsme se tak nešťastně minuli!

   Hele, doufám, že se dáš brzo do kupy. Jako fakt, dělej. Mám tady zásobu florem mortem, přileť, zapálíme si spolu, jo? Byla by to dobrá příležitost, už hrozně dlouho jsem si nezapálil.
   Fill vypadá, že ho někdo kus užral, je takovej jako... neúplnej. A nešťastnej. Řekl bych, že mu chybíš. Já si to říkal už kdysi, když jsem lítal s váma (to je divný, říkat tomu kdysi, bylo to snad včera...), on na tobě vidí něco, co já ne. A tak, já měl v tý době svoji okřídlenou krasavici, Steelheart a já... No vždyť víš.
   Jestli se ti Fill někdy zvládne vyklopit, že tě má radši než vzducholodě, dluží mi Dan deset střbrných říšských korun.

   Tres Ku Lain + Kalis Lain
   P.S.: Oba malí kluci i dcerka pozdravují. Ta se jmenuje po tobě.
   In Ra Lain + Mi A Lain + Ga Li Lain
   -------------------------------------------------
   Slečna Mia Sweet-John, Thargalaská centrální nemocnice, blok 48QG, 34. patro, č.o. 157. Thargalas, planeta Thargalas, Sektor Gamma-alpha 24, Pyrospyrála
   Thargalas, Thargalas (Teka), 7. 1. 3923 říšského kalendáře
   Vážená slečno Mio!

   Nejsem si úplně jistý, jestli si na mě ještě pamatujete. Erik Dan, potkali jsme se asi jednou nebo dvakrát. Měli jsme společného přítele, znala jste jej pod jménem Soluxander. Posílal vám... No, mimo jiné i líčidla.
   Já se s vámi v poslední době vídám hodně často, vzhledem k tomu, že pracuji tady v nemocnici. troufám si tvrdit, že my dva jsme tu asi nejstarší žijící osoby vůbec.
   Mimo jiné vám tu spravuji poštu, píše vám docela dost lidí. Ale o to tady nejde.
   K předvčerejšímu datu byla Teka oficiálně objevena „mimozemským/mimotekanským životem“, tedy Spojenými galaxiemi. Na planetě začíná vesmírný věk. Budete se moct vrátit domů, až se probudíte.
   Co se mě týče, já opustím planetu tak rychle, jak mi to opatrnost dovolí. Nikdo nejsme úplně čistý, jinak bychom neměli důvod zůstávat na tomhle bohy zapomenutém šrotišti. Ačkoliv to je hezké šrotiště, během pár set let tohle bude všechno jedno velké město. Už teď má Thargalas asi stokrát větší rozlohu, než jak tomu bylo za Federace.
   Těžko říct, co tu bude, až se probudíte. Prováděl jsem výpočty podle dat téhle léčebné jednotky (je zázrak, že byla vůbec schopná provozu), odhadem budete v léčebně-hibernačním stavu dalších tisíc let.

   Doufám, že se ještě někdy uvidíme.
   „Erik Dan“
   -------------------------------------------------
   Un Kra zavřel dopis a s povzdechem ho vrátil do krabice. Číst cizí poštu mělo tu nevýhodu, že za ty dva tisíce let se to časově trochu zpřeházelo...
   „Anqu? Je tam ještě káva?“
   „Minutku, hned to bude“
   99,789%

   Stáhnout jako PDF
   Názory a komentáře ( 0 /6 )

   [ ZNÁMKY ] | [ ZPĚT ]

   NickZnámka
   AmelieStar1
   Guner1
   HadejKdo1
   Kanyapi1
   Scarecrow1
   Yenn1


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).