Duší celkem: 901
Přítomných duší: 0
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Smečka z Bagdádu – Brian K. Vaughan, Niko Henrichon
   Teranell

   2. května 2018

    
   Během bombardování Bagdádu Američany na jaře roku 2003 utekla z místní zoologické zahrady smečka lvů. Čtyři ztracení, zmatení, hladoví, ale konečně volní lvi se potulovali ve zničených bagdádských ulicích a zoufale bojovali o své životy.

   Toliko fakta. Kontroverzní americký scénárista Brian K. Vaughan a kanadský kreslíř Niko Henrichon společně zpracovali příběh inspirovaný skutečnou událostí. Už jen to je významným prvkem, který přidává tomuto krátkému románu v obrazech na síle, ve Smečce z Bagdádu toho však můžete nalézt ještě mnohem více.

   Vaughan ve svém díle předkládá v podstatě jakousi moderní bajku, v níž přisuzuje zvířecím hrdinům
   lidské vlastnosti a nechává je řešit jednu z věčných otázek týkajících se svobody – může nám být dána, anebo si ji musíme nejprve zasloužit? Každý člen smečky na to má poněkud odlišný názor, ať už jde o realistického bojovníka Zilla, tak trochu naivní idealistku Núr, zestárlou, životem unavenou a skeptickou Safu, nebo o malého Aliho, který se jako jediný z celé čtveřice narodil v zajetí.
   Jistě není nutno dodávat, že život ve stále ještě bombardovaných ulicích velkoměsta není žádný med. Skupina, která (aby toho nebylo málo) čelí vnitřním svárům a osobním neshodám (stejně jako by tomu bylo v podobné krizové situaci u lidí), se protlouká od jednoho nebezpečného střetu k druhému. Vaughan se se svými zvířecími hrdiny skutečně nemazlí; smrt, hrůza a brutalita provázejí čtenáře téměř na každé stránce a nenechávají ho ani na chvíli vydechnout. I přesto ale není Smečka z Bagdádu obyčejnou krvavou akční show – alegoričnost příběhu je jednoduše hlavní, všudypřítomnou složkou. Na působivosti komiksu značně přidává také mistrné, lehce stylizované grafické zpracování. Niko Henrichon dokázal vtisknout každému členu smečky jeho vlastní, osobitou tvář, a přitom nesmírně realisticky vystihnout drsné prostředí – zelenou džungli obklopující nejbližší okolí ZOO, rozpálený prach v ulicích velkoměsta i hnilobou prolezlý chlad zničeného bagdádského paláce. Není náhodou, že si toto dílo rok po svém vydání v USA vysloužilo americkou cenu Harvey a britskou Eagle za nejlepší román v obrazech.

   Smečka z Bagdádu je bezpochyby jedním z nejsilnějších příběhů posledního roku, ryzí, čistokrevné drama, které do vás zatne své drápy a už nepustí. Na poli nejen válečného komiksu je velmi příjemným osvěžením; za sebe pouze doufám, že tato spolupráce Vaughana a Henrichona nebyla poslední.

   90%

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v únoru 2011.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).