Duší celkem: 902
Přítomných duší: 2
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Století páry – Petr Schink
   Matob

   6. dubna 2018

    
   Seňore, vaše kolty jsou proklatě nízko…

   „Dobře, dobře, vidím, že na mě míříte, povím vám všechno, co chcete slyšet.
   Něco o mně? No prosím. Jmenuji se Fastynfer van Heuten a jsem nájemný pistolník. Jo, jak jste si jistě všimli, jsem industriál, žádnej blbej meťák, jinak by mi byly ty dvě krásky za pasem úplně na nic, ne?“


   Nebojte se, ani tentokrát vám nehodlám naservírovat pochybný western, nýbrž nefalšovanou (byť možná mírně neklasickou) fantasy. Jejím autorem je ostravský rodák Petr Schink, který už má za sebou několik knih, z nichž nejznámější a nejceněnější je gangsterka Špinavá práce. Tentokrát se Schink rozhodl nastínit nám svět na hranici industriální revoluce plný hrdlořezů, prodejných žen a charakterních mužů. A aby tento svět nebyl tak jednotvárný, rozdělil jeho obyvatele autor na dvě části: metafyzici umí používat magii, ale výdobytky techniky se v jejich rukách stávají bezcennými kusy šrotu.
   Opakem „meťáků“ jsou industriálové, pro které je technika a její užívaní denním chlebem. A ačkoliv bylo toto dělení společnosti již několikrát užito, dává to knize lehký náboj originality, a především je to možnost pro některé drobné situační zvraty. Neotřelým prvkem jsou i protivníci v podobě geneticky pěstovaných a mutovaných trollů.

   V centru všeho dění stojí osamělý pistolník van Heuten – chlapík utíkající před svojí temnou minulostí a chránící svůj život prostřednictvím dvou extrémně velkorážních a především nechutně rychlých a přesných revolverů. Schink nevytvořil postavu brutálního tvrďáka – van Heuten řeší situaci svými kolty, jen pokud nemá jinou šanci, ale stejně tak je lstivý a umí se i bát. Navíc v knize také ukáže širokou škálu různých citů a vnitřních hnutí, která činí postavu uvěřitelnou pro čtenáře.

   Poměrně zajímavým prvkem je i stavba knihy: prolíná se zde několik časových rovin – kniha začíná vzdálenější budoucností, pak skočí do minulosti, kterou proloží ještě současným dějem na jiném místě… Možná to při čtení této recenze může znít složitě a kostrbatě, ale naštěstí se na konci knihy všechny časové roviny spojí v jasný celek (pro pozornější čtenáře je vyústění děje vcelku předvídatelné). Jednotlivé vsuvky z minulosti jsou tvořeny povídkami různého rozsahu – některé z nich již byly publikovány a právě na základě ohlasu těchto povídek přidal Schink několik dalších a vydal první knihu ze světa van Heutena.

   Století páry je poměrně nenáročná četba, nic víc od této knihy nečekejte. Celá kniha v podstatě nemá hluchá místa a místy mě při jejím čtení bůhvíproč napadlo srovnávat ji se Žambochovým Koniášem – některé pasáže možná určitou podobnost vykazují, ovšem v celkové sumě toto srovnání pokulhává na obě nohy. Najdete v ní pár zajímavých nápadů, které zůstávají však využity tak nějak napůl a vůbec celá kniha působí tak trochu nedotaženě a polovičatě.

   Osobně doufám, že Stoletím páry nás autor připravuje na další díl (třeba už ve formě souvislého románu, i když jednotlivé povídky mají také své kouzlo) z van Heutenova světa, neboť potenciál Schink určitě má. I cena 230 Kč za 296 stran je poměrně příznivá.

   60%

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v dubnu 2010.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).