Duší celkem: 901
Přítomných duší: 6
V krčmách: 3

   Knihovna

   Krásná literatura

   O Rampouch plážové lamy aneb titulu na dosah
   Matob

   7. března 2018

    
   Vážení sportovní přátelé,
   jak jste již byli informování na úvodní stránce Darkage, dne 31. 1. 2009 proběhl v Praze na Braníku historicky první ročník turnaje v halovém plážovém fotbale (a celkově již třetí ročník této plážovofotbalové taškařice s názvem „O rampouch plážové lamy“). Tohoto prestižního klání se zúčastnilo také družstvo Darkage, a proto je mou milou povinností vám přiblížit cestu tohoto „týmu snů“ celý turnajem. U reportážní klávesnice vás vítá Matob.

   Tým Darkage byl ve třetím ročníku jedním ze žhavých kandidátů na medailová umístění, čemuž přizpůsobil také svou strategii a pojetí turnaje. Většina účastníků se rozhodla neponechat nic náhodě, a tak se v pátek před turnajem konala velká strategicko-alkoholickoseznamovací porada ve vyhlášeném štábu „U Tučků“. V den turnaje se pak k mému velkému údivu naprostá většina kopálistů dostavila na určené místo setkání ve stanovený čas. Mezi tradičními účastníky z minulých ročníků se objevilo i několik nových tváří, z nichž zaujal zejména Winitar se svým pohledem dobře uleželé zombie, a Lutus s Ailinel, kteří přijeli až z dalekého podkrkonošského Brna (pokud tomu nerozumíte, pošlete jim havrana, neboť o tom tento článek není!) ozbrojeni Divacvíproč vidlemi.

   Po krátké cestě dorazilo družstvo DA na místo předturnajového briefingu, tj. do hospody přilehlé k hale. Už cestou bylo dohodnuto, že se jeden tým rozštěpí na dva, čímž vnese svěží vánek do zatuchlého systému turnaje (a DA tím zvýší své šance na úspěch). Kromě „brazilců“ z DA utrpěl rozštěp mužstva i tým Pevnosti, v celku pak zůstala družstva FC Slovan Patriots, Volejkopej Allstars, Jůvé a nakonec i pouze tříčlenná Geewa, která se uvolila k účasti v turnaji pouze pod podmínkou, že v jejich mužstvu bude moci hostovat Matob.

   První dramatickou situaci v dvojmužstvu DA přineslo už vyplňování soupisek; každý z hráčů se chtěl dostat na soupisku A-mužstva a domnívám se, že dokonce padly i nějaké korupční nabídky. Úspěch nakonec slavili: Don Simon, Angeluss, Sheinka, Devlin, Winitar, Zuzka a po mohutném útoku přinesenými vidlemi nakonec i Lutus s Ailinel. Soupisku Darkage B tak nakonec s dlouhými nosy obsadili: Radulesku, Kuba a Kuba, Hrun, Perilan a dokonce i sám božský Divac, kterému bohužel systém turnaje nedovolil registrovat samostatné jednočlenné družstvo. B-tým byl ještě z důvodu trapného zaspání brankářské jedničky Kolapse podpořen Devlinem.

   Po krátkém předturnajovém briefingu, kde byla víceméně ujasněna pravidla a rozlosování jednotlivých skupin, konečně začala samotná beachfotbalová část turnaje. Byly vytvořeny dvě základní skupiny po 4 družstvech a s půlhodinovým zpožděním se konečně začalo hrát. Samozřejmě nemohlo chybět již tradiční předzápasové rozcvičení v podobě lahve absinthu servírované Matobem, a pak jižvzhůru na hřiště.

   V základní skupině A hájilo barvy Darkage „béčko“, které se postupně utkalo s družstvy Pevnosti, Slovanu Patriots a Matobovým Volejkopej Allstars. Po první bezbrankové remíze s družstvem Pevnosti (které vybojovalo
   v základní skupině pouze tento jediný bod) si konečně střelci vzpomněli, kde že to nechali svoji famózní formu a zlepšeným výkonem rozdrtili Slovan Patriots téměř potupně 4:0, přičemž dvě branky propasíroval do sítě i za cenu obětí na životech božský Divac. V pohodě a s nasazením bojující tým DA B pak ještě přehrál slušně hrající Volejkopej 2:1, což mu přisoudilo první místo v základní skupině a nejslabšího soupeře ze skupiny B.

   Ve skupině B se utkali o co nejlepší výchozí pozici do play off týmy DAA, Jůvé, Pevnost Tomáše Němce, Oldstars a pouze tříčlenná Geewa s hostujícím Matobem a dalšími hráči z Volejkopej. Hned v zahajovacím zápase Darkageáci těsně podlehli skvěle hrajícím Jůvé s notnou dávkou smůly 0:1, v dalším zápase pak soustředěným výkonem dokázali Devlinovou zásluhou zničit Geewu poměrem 1:0 a (aby nebylo výsledků 1:0 dost) nakonec ještě 0:1 podlehli druhému týmu Pevnosti. Suma sumárum tyto výsledky stačily na celkové třetí místo v základní skupině, čímž byl teoreticky oddálen prestižní souboj mezi oběma družstvy DA.

   Už zápasy základní skupiny přinesly skvělou atmosféru a zejména týmy DA a Pevnosti fandily, seč jim hrdla, ruce a další propriety stačily, čímž vytvořily naprosto skvělou fotbalovou atmosféru připomínající zápasy bra-
   zilského nároďáku (a to samozřejmě nejen v hledišti). Je třeba také vyzdvihnout výkon TaZyho, který se trochu nedobrovolně ujal časomíry a především (zcela dobrovolně) role kritika rozhodčích.

   Model turnaje pak přinesl vyřazovací boje mezi skupinami. V zahajovacím zápase playoff se utkaly týmy Pevnosti a Jůvé (0:1) a pak už opět nastoupili na písek oranžově rozlišení borci DA B. Výhra v základní skupině jim dávala slušnou šanci porazit nejslabší tým skupiny B – Geewu. Fanoušci opět vytvořili úžasnou kulisu a zápas začal ve zběsilém tempu. S mohutnou diváckou podporou létali borci obou mužstev po hřišti téměř nadzvukovou rychlostí, zejména Perilan podával skvělý individuální výkon. Poté, co Devlin několika skvělými zákroky potvrdil svoji brankářskou extratřídu, to již vypadalo na bezbrankovou remízu a penaltovou loterii. Střeleckou bezmoc útočníků však prolomil Jarda z Geewy, a zápas tak skončil senzací. Nejtěsnější možný rozdíl ve skóre vydržel i přes závěrečnou dvouminutovou hru Geewy v oslabení (za žlutou kartu byl vyloučen Péťa). Zatímco Matob hostující v Geewě se radoval, v B-mužstvu zavládl smutek. Někdo dokonce rozšlápl Lutovy talismany, které měly zaručit DA úspěch.

   Dále pak Slovan Patriots porazili Pevnost Toma Němce vysoko 4:0 a fanoušci DA opět bystřili pozornost. Na pořadu dne byl duel téměř vyrovnaných týmů – DA A mělo za úkol skolit Volejkopej Allstars a zachránit tím čest DA v turnaji. Borci z Darkage se tohoto úkolu zhostili na výbornou – vlétli na soupeře, celý zápas jej drtili a zejména útočné trio Ailinel – Zuzka – Sheinka budilo respekt (na rozdíl od defenzivního štítu Winitara). Útočné pojetí hry a skvělý Devlin v bráně nenechal nikoho na pochybách a o vítězi bylo jasno – po vítězství 3:1 postoupili Darkageáci do bojů „o bednu“.

   Následovaly zápasy o postup do finále. V prvním boji jasně zvítězil tým Jůvé nad Slovanem Partiots 7:2 a i tento brankostroj byl ze strany diváků oceněn aplausem a uznalým pokyvováním hlavami. Oči všech fanoušků Darkage však již byly upřeny k nadcházejícímu „vrcholu dne“ – Geewa vs. DA A. Oboustranná motivace byla zcela zřetelná – Darkageáci chtěli pomstít svůj B-tým, Matob v barvách Geewy pak skolit v pořadí druhý Tým DA a odnést si nějakou tu medailovou placku. Zápas dlouho nevypadal pro tým DA růžově – Petrovi se podařilo došťouchat skrz plachtícího Devlina balon do brány a na rychlé vyrovnání odpověděl gólem Jarda. Zápas byl plný skvělých akcí, kliček, přihrávek a parádiček, diváci a divačky byli ve varu a atmosféra gradovala. Půl minuty před koncem se zjevil nečekaný střelec – Devlin si předhodil balon a z hloubi vlastní půle propálil vše, co mu stálo v cestě – góóóóóól a stav 2:2. Následoval penaltový rozstřel.

   Exekutorem první penalty DA byl Perilan – bez vážnějších průtahů poslal míč k pravé tyči a Matob v bráně Geewy byl bez šance. Šel si tedy spravit chuť jako exekutor – skvěle umístěnou a nechytatelnou ranou k pravé tyči nedal Devlinovi šanci… a minul bránu zhruba o dva metry. Dále se příliš nevyznamenal DonSimon, když trefil absolutně nereagujícího Matoba, Aries z Geewy nastřelil pouze tyč a vzápětí přišlo rozhodnutí v podobě jasně proměněné penalty z placírky muže zápasu – Devlina! DA postupuje do finále!! Diváci šílí, „béčko“ smutně kouká do země a šeptá cosi o šíleným štěstí, ale tým DA A přepisuje historii – při třetí účasti bude DA KONEČNĚ na bedně!

   Aby si hráči mohli trochu oddechnout, následovala exhibiční vložka, která proti sobě svedla obě družstva Pevnosti. Tempo zápasu bylo vskutku exhibiční a všichni se hrou bavili a užívali si ji. Nadšení a radost ze hry nakonec dospělo po výsledku 1:1 až do penaltového rozstřelu, kde zazářil Matob (ano, ten člověk byl skutečně všude, zejména Devlin si pomatoval, že hrál proti Matobovi a možná i „proti někomu jinýmu , ale tím si nejsem jistej..“) v bráně Pevnosti Toma Němce, která si odnesla vítězství.

   V zápase o třetí místo podlehla Geewa Slovanu Patriots 2:3, čímž Matob ostrouhal, a na řadě už bylo pouze finále, které bylo skutečně vyvrcholením celého turnaje. Boj O rampouch plážové lamy postavil proti sobě týmy Jůvé a DarkAge A. Bohužel, od samého začátku bylo Jůvé důraznějším týmem – šance střídala šanci a obranné valy se vrhaly do útoku s razancí tsunami. Bohužel, štěstí stálo v tomto zápase na straně soupeře, a tak se skóre postupně vršilo až na konečných 3:0. Ve finálovém zápase těžko někoho vyzdvihnout – hrálo se na doraz a stejně platný byl zkušený betonář DonSimon, individuálně skvělý Perilan, zuřivě vířící Lutus, bojovné dívčí trio Ailinel, Zuzka a Sheinka či zapáleně hrající Winitar.

   Po krásném a důstojném finálovém zápase byli všichni hrdinové odneseni do blízké automyčky, kde byli osprchováni, navoskováni, a poté přeneseni zpět do restaurace na vyhlašování výsledků. Jako správný kapitán zde již čekal Angeluss s Nehvizdkem (Andílek si totiž odskočil do divadla, a tím si v podstatě přivlastnil veškeré zásluhy za 2. místo, neboť „jim to neměl kdo kazit“). Všechna družstva obdržela z rukou pořadatele Matoba ceny od časopisu Pevnost a dalších dobrovolných sponzorů. Samozřejmě nemohla chybět ani „tekutá medaile“ – vítězné Jůvé dostalo krásný pohár a šampaňské. Je třeba zmínit se i o cenách individuálních – nejlepším hráčem byl vyhlášen Standa z Jůvé, nejlepší hráčkou Lucka ze Slovan Patriots a nejlepším brankářem turnaje pak „schizofrenní“ Devlin z obou týmu DA. Kromě settopboxu pro nejlepší individuality pak Devlin vyhrál ještě Brněnský artefakt, což byly pracně přivezené vidle od Ailinel a Luta. Následovalo přátelské a družné posezení v místní hospůdce, rozbor turnaje, světové krize a dalších nezbytných společenských témat, podpořené čtením Pevností.

   Je třeba říci, že celý turnaj proběhl ve skvělé, přátelské atmosféře spojené s duchem fair play. Proto nezbývá, než všem poděkovat za účast, TaZymu za pomoc při organizaci a všem zúčastněným za skvělou atmosféru. No, a třeba zase při podobné akci v letních měsících nashledanou!

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v únoru 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).