Duší celkem: 900
Přítomných duší: 4
V krčmách: 0

      Knihovna

      Krásná literatura

      LARP – Co jste chtěli vědět o LARPu? (ale báli jste se zeptat)
      Astralien

      20. dubna 2018

       
      Jaký druh akce si vybrat?

      Jste sami a nikdy jste nebyli na LARPu?
      Zkuste se ozvat na nějakém internetovém portálu, třeba na larp.cz, či pokud jste z DA, klidně na fóru Třesk Mirelonu. Nebojte se a řekněte, odkud jste a že si chcete zkusit LARPovou hru. Skoro jistě se někdo ozve a poradí.
      Pokud vůbec neumíte šermovat nebo z nějakého důvodu nechcete, tak doporučuji spíše LARP typu svět, družinovku či menší (do 150 lidí) bitvu. U bitev těchto rozměrů nebývá taková vřava a hráči si víc hrají na svoje postavy.

      Milujete hraní své role? Jste „herec” a individualista?
      Pak výrazně doporučuji LARP typu svět. S organizátory si můžete domluvit postavu dle svého, můžete si vymyslet své cíle a konzultovat je s Argy, kteří se často přizpůsobí. Během hry se jich můžete snažit dosáhnout.
      V družině si svou individualitu též prosadíte. Družinovky však již bývají pro skupiny kamarádů. V bitvě sice budete nuceni bojovat, ale spoluhráči vás určitě ocení za vnesení RP do “obyčejné bitvy”. Můžete být dobrým velitelem, či podržet svým hraním na postavu morálku armády.

      Jak si najít akci?
      Když jsem začínala, bylo na internetu hodně kalendářů.
      Nyní se ty, které jsem znala, stáhly na adresu larp.cz/kalendar. Jsou tam informace o velké části akcí. Moc hezky je zpracovaná i interaktivní mapa pro orientaci, kde akce jsou. Stačí si jen vybrat. V případě úplných nováčků organizátoři rádi poradí přes mail speciálně k jejich vlastní hře.
      Ano, určitě jsou i jiné kalendáře či akce, které v nich nejsou. Výše zmiňovaný seznam je však zaštítěn několika největšími občanskými sdruženími zabývajícími se LARPem v ČR.

      Je lepší vícedenní nebo jednodenní?
      To je na uvážení každého. Z jednodenní se snáz „utíká“ před počasím a když člověka nebaví, brzy skončí… Vícedenní zase dokáží vytvořit lepší atmosféru hry, u ohňů se pak tlachá a zpívá. A taky, to nehodlám zastírat, pije. Začínala jsem v zásadě na jednodenních, když jsem se otrkala, vyjela jsem se skupinou na víkendovku. Podobný postup bych doporučila i ostatním. Na druhou stranu, pokud by se jednalo o vícedenní svět, najde se dost lidí, kteří se o vás začnou „starat“, když zjistí, že jste noví a ztrácíte se. Pomáhat se seznámením (herním i neherním), zapojit do hry…

      Za co jet?
      Možností je nespočet. Záleží na světě dané akce. Některé (hlavně bitvy) jsou podle Tolkienova světa či podle World of Warcraft, jiné organizátoři vytvořili čistě „nanovo“… Chce si to pořádně pročíst stránky daného LARPu.
      Zvláště v případě LARPu typu svět by se mohlo stát nějaké faux pas (třeba přijet s WoWkovým nightelfem do světa, kde nic takového není) nebo mohou utéct jemné nuance zábavy, souvislosti… Hodně nováčků volí „světlé“ strany. Jejich kostým bývá jednodušší, dá se i poskládat z civilního oblečení. Zato pořádný skřet…

      Věci, které je dobré si s sebou vzít
      Co si s sebou vzít na akci pro hru a mimo hru? Na samotnou hru je nutný kostým, zbraň a rekvizity… Co může být takovým doplňkem, záleží na postavě samotné. Nekromant může mít lebku, alchymista krabici na lektvary, barviva či chemikálie. Rytíř s sebou může mít koně (ne živého, ale nějak naznačeného), věštkyně zas karty. Jsou to drobnosti, ale dobře dotvoří dojem z postavy a kostýmu.

      Voda a svačina patří nejen na výlety, ale i na dřevárny.
      O pití ve vedru to platí dvojnásob. Na jednodenních akcích většinou organizátoři počítají s tím, že se hráči obstarají sami. Na vícedenních se informace o pití píše v propozicích a většinou bývá zajištěno. Co se jídla týče, záleží na vás, co vám chutná, jestli jste schopní jíst během pohybu… Ale rozhodně nic nezkazíte čokoládou či energiťákem.

      Na vícedenních akcích bývá i nějaký stánek s občerstvením. Zažila jsem takové, kde mi přišlo vše drahé, ale i ty, kde jsem si nadávala, že jsem si vzala tolik jídla, protože jsem se mohla levněji a pohodlněji stravovat tam. A jak jsem psala, vícedenní akce jsou spojené i s pitím. Tady můžu snad jen ocitovat člena naší skupiny (je i na DA), Condora: „Ať se klidně napijou…
      To já nic proti tomu. Jen si to maj v tý hlavě srovnat, jestli jedou hrát, nebo se ožrat…“

      Další důležitou výbavou na dřevárny je i lékárnička. Náplasti na puchýře a odřeniny, obinadlo na kotníky… To vše se může stát potřebným i na jednodenní akci. Většinou stačí jedna do skupiny, ale jistota, že ji s sebou máte…

      Když se vydáte na víkendovku nebo delší LARP, tak musíte počítat s tím, že budete někde spát. Pokud si nechcete hodit širák, tak je důležitý stan, spacák… No, prostě věci na táboření, vaření, na táborák... Většinou volím nějaký kompromis mezi tím, co by se hodilo a co ještě poberu. Kostým bývá totiž většinou celkem rozměrná položka v krosně.

      Takže po těchto řádcích máte být schopní si najít akci a připravit si ty nejdůležitější věci… Asi jste si všimli, že jsem schválně zamlčela kostýmy, zbraně a pravidla. Proč? O těch to bude příště!

      Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v prosinci 2010.


      DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
      Přepnout na mobilní verzi webu.
      Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).