Duší celkem: 906
Přítomných duší: 6
V krčmách: 2

   Knihovna

   Krásná literatura

   Kozoroh 1 - Capricorn one
   Hrun

   8. března 2018

    
   Pamatuju, když Glenn poprvé obletěl Zemi v Mercury, na Gran Central Station přinesli televizory a desetitisíce lidí se dívaly a klidně zmeškaly svůj vlak. A když potom na Měsíci přistálo Apollo 17, volali lidi do televize a nadávali, protože kvůli tomu zrušili reprízu Miluju Lucy. Reprízu, chápete to? Kdyby to byla premiéra, tak to pochopím, co je proti tomu nějaká cesta na Měsíc? Ale reprízu? Pro krista pána! A pak se najednou všichni začali zajímat o to, kolik peněz to stojí, má to cenu? Letět za dvacet miliard na jinou planetu? Je tu rakovina a nezaměstnaní. Kolik to stojí? Kolik vlastně stojí sny, ptali se. Nevím, odkdy se ideály účtují...“

   Kozoroh 1 (v originále Capricorn one) je film z roku 1978 natočen režisérem Peterem Hyamsem. Nejdříve bych se pokusil co nejstručněji nastínit zápletku a děj filmu.
   Tři kosmonauti, Charles Brubaker, Peter Willis a John Walker se připravují na start v raketoplánu jménem Kozoroh 1. Jejich cílem je doletět na Mars. Těsně před startem se dveře kokpitu otevřou a jakýmsi vládním chlápkem jsou náhle odvoláni z rakety. Jsou dovedeni až k letadlu, které je dopraví na opuštěnou vojenskou základnu, zatímco počítačem řízený raketoplán odstartuje bez nich.
   Na letecké základně jsou nuceni natočit za pomoci nejlepší filmové techniky falešné přistání na Marsu a televizní přenosy pro řídící centrálu. Při návratu raketoplánu (asi po roce) však nastane nečekaná komplikace. Ulomí se tepelný štít a raketa shoří v atmosféře. Astronautům dojde, že oni jsou jediným zatím žijícím důkazem toho, že vláda tahala celý svět za nos, a tak se musí dát na útěk. Uprostřed pouště bez dopravních prostředků, musejí se dostat zpátky mezi lidi dříve, než jiní lidé dostanou je. A navíc novinář Robert Coulfield začíná zjišťovat, že tu ohledně oné mise na Mars něco nehraje...

   Než se začnu rozplývat o tom, jaký je Kozoroh 1 dobrý film, nutno podotknout, že má také pár stinných stránek. Jednou z nich je jakási nevýraznost většiny herců. Dobrý výkon dle mého názoru snad podává jen Hal Holbrook v roli ředitele NASA, Dr. Kellowaye a také Elliott Gould v roli novináře Caulfielda (hrál například Trappera v seriálu MASH). Výkon představitele „hlavního hrdiny“ Jamese Brolina (hraje Charlese Brubakera) je celkem průměrný. Ostatní herecké výkony opravdu mizivé. Dalším takovým nedostatkem, který je však vzhledem ke stáří filmu omluvitelný, jsou „speciální efekty.“ Inu tenkrát se ještě filmové triky nedělaly pomocí počítačů jako dnes, a tak se například nesmíme divit, když se nám bude zdát, že místo toho, aby letadlo letělo, tak se jen promítá další „film“ (ubíhající pozadí) na plátno za stojícím letadlem a vzbuzuje tak pocit, že majestátní dvojplošník skutečně letí.

   No a chvála nakonec. Musím především vyzdvihnout dvě věci. Tou první je režie. Děj se krásně odvíjí a je až do poslední chvíle napínavý. Dobře postavené dialogy. Celkově je film natočen velmi zábavnou formou, kombinující v sobě akčnost, detektivku a sci-fi.
   Druhou a asi tou nejšťavnatější třešničkou na dortu je námět. Z filmu můžete cítit paranoidní atmosféru tehdejší Ameriky v době studené války, nicméně snímek je rozhodně velmi nadčasový a i dnes, téměř dvacet let po konci studené války je aktuální. Zkrátka je to film o spiknutí americké vlády proti vlastnímu národu a o jednom muži, který byl pro svůj sen schopen udělat cokoli (viz. první odstavec – monolog Dr. Kellowaye, ředitele NASA).

   Lidé a kongres se snaží program NASA z důvodu příliš velkých nákladů ukončit. Prezident ho chce zachovat, aby v pomyslném zápase se Sovětským svazem neprohrál. Ředitel vesmírného programu je ochoten udělat cokoli, aby program udržel kvůli svým snům a ideálům a astronaut Charles Brubaker se chce jen vrátit domů živý a povědět svému synovi a své ženě pravdu. Kdo zvítězí?

   A až film dokoukáte, možná začnete uvažovat o tom, jak to vlastně bylo s přistáním na Měsíci. Co když je jeden z největších úspěchů lidského snažení prostě jen filmový trik?

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v březnu 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).