Duší celkem: 901
Přítomných duší: 0
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Kronikářovy rébusy
   Mofik

   2. května 2018

    
   Už je to dlouho, co někdo viděl postavu stařičkého Kronikáře procházet se po ulicích města Dark Age s úsměvem na tváři. Budova Knihovny je zpustlá, zšedlá, její někdejší sláva i svitky v ní uložené leží pod vrstvou prachu stvořeného samotným Nezájmem duší o psaná slova.
   Občas bylo vidět, jak se Stařec smutně dívá z okna nebo se svěšenou hlavou vyvěšuje na okrouhlé dveře knihovny svitek oznamující přírůstek nějakého dílka ve sbírce města.


   Často odchází do mlhy za svou největší přítelkyní Vědmou, aby u ní tiše vypil kalich červeného, prohodil pár slov. Ani Vědma v poslední době nepřekypovala nadšením. Kronikář měl ovšem své vlastní problémy, a tak se nikdy nezeptal, co ji trápí. Vědma však jednou (to už byl na zemi skoro prázdný soudek vína) začala mluvit sama. Trápí ji, že už některým duším potřetí říká ty samé hádanky. Už nemá inspiraci a nikdo jí nepomáhá s tvořením nových, jak to bývalo zvykem za starých časů.

   Kronikář se tedy nabídl, že jí pomůže. A v tom dostal nápad.

   Co kdyby odpověď na hádanku šlo uhádnout až po přečtení nějakého textu, nějakého díla v jeho Knihovně? Duše většinou číst baví, jen jsou lenivé začít, pomůže jim tedy! Ukáže jim krásy JEJICH myšlenek, JEJICH textů, JEJICH umění!

   Znal nazpaměť všechny svitky ve svých policích. Dal se do práce. Netvořil však jen hádanky, tvořil i rébusy, hrál si se slovy, s písmeny, s čísly, s jazyky.
   Přehazoval řádky, skládal verše. Byl ve svém živlu…

   Co bude nabízet za uhádnutí rébusu a přečtení díla? Dlouho mu to vrtalo hlavou a čím déle nad tím přemýšlel, tím méně se mu zamlouvala myšlenka, že by za to měl něco nabízet. Samotné poznání a zábava budou odměnou.

   Vědmě přibyl pomocník! Spouštíme nový modul – Kronikářovy rébusy!

   Od nynějška máte na výběr, jestli půjdete pro hádanku k Vědmě anebo pro rébus ke Kronikářovi. Vědma nabízí snadno nabyté poznání. Kronikář sebezdokonalování, poznání větší, avšak také budete muset více přemýšlet.

   Jak to celé funguje? Po uběhnutí čekací doby na hádanku smíte místo k Vědmě jít ke Kronikářovi. Ten vám řekne rébus, který bude mít dvě části.

   Nejdříve se vám zobrazí první část. Po jejím vyluštění budete moci identifikovat dílo ze sekce Próza (jen Próza!!!) naší Knihovny. Co se snažíte vyluštit? Zpravidla název díla (případně ještě k tomu autora) nebo datum, kdy bylo dílo vloženo. První část rébusu je těžší, proto jsou k dispozici dvě nápovědy, tzv. nakopnutí. A proto také máte na její uhádnutí celých 6 dní.
   Pokud si budete jisti svým výsledkem, napíšete (vyberete) odpověď – autora a název díla z Prózy.

   Nezávisle na tom, jestli uhádnete či ne, se vám zobrazí druhá část rébusu (případně správná odpověď na tu první). Tou je v podstatě otázka na něco z textu onoho dílka. Dílo si budete muset důkladně (!) přečíst (pokud ohodnotíte a okomentujete, autoři budou jistě velmi rádi) a poté odpovědět. Na odpověď na druhou část rébusu máte 24 hodin, počítáno od odpovědi na část první.

   Co se týče poznání (zkušenostních bodů do modulu Zázraky, kde si je můžete přeměnit na expy k postavě), tady to tak jednoduché není. Rozhodně nabudete nejvíce poznání za správnou odpověď na první část rébusu (avšak v závislosti na počtu využitých nápověd). Jenomže pokud poznání z první části rébusu nevyužijete, neodpovíte na druhou část rébusu nebo odpovíte špatně, přijde nazmar, neboli nedostanete nic!

   Vyplatí se tedy číst pozorně. Pokud první část rébusu neuhádnete, můžete si stále přečíst dílo, které bylo odpovědí (zobrazí se vám), a nabýt poznání z něj (odpovědět na druhou část rébusu).
   Není už však zdaleka tak velké, jako kdybyste k němu došli přes správnou odpověď na část první.

   Přesně za týden (počítáno od začátku luštění předchozího rébusu, bez ohledu na to, jestli byl úspěšně vyluštěn) se vám zpřístupní rébus další, případně budete moci jít pro hádanku k Vědmě.

   No a to je vše. Teď směle do nového modulu Kronikářovy rébusy (Menu/ Ostatní/ Hádanky/ Kronikářovy rébusy) pro poznání a zábavu!

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v únoru 2011.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).