Duší celkem: 900
Přítomných duší: 1
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Dungeons & Dragons: Miniatury
   Matob

   10. dubna 2018

    
   I váš stůl se může stát bojištěm.

   Častokrát jste si určitě říkali, jak by se asi ta která bitva vyvíjela, kdybyste do rukou velení armád dostali právě vy. DnD miniatury vám dají skvělou šanci vyzkoušet si vše na vlastní kůži. A když navíc přihodím, že „otcem“ figurek jsou legendární Wizards of the Coast…

   Tato hra vychází z pravidel DnD a je ve své podstatě velice jednoduchá. Základní pravidla (pokud máte proti sobě alespoň trochu zkušeného protihráče) se naučíte během první partie, která vám zabere zhruba slabé dvě tři hodinky. Další partie pak již odsýpají rychleji, hrací doba jedné hry se pohybuje někde okolo hodiny.
   Výhodou také je, že figurky jsou již nabarvené (někdy bohužel trochu hůře), tudíž jsou připraveny ke hře ihned po vybalení z krabice.
   Než se pustíte do hry samotné, je třeba opatřit si dvacetistěnnou kostku. Další nezbytnou věcí je třeba dohodnout se na verzi pravidel, podle kterých se bude hrát – jedničková pravidla počítají jinak pohyb po úhlopříčce a při ztrátě poloviny životů si hráč musí hodit na morálku (tudíž s trochou štěstí mohou protivníkovy silné postavy prostě utéct z bojiště), zatímco dvojková jsou pro nováčky mnohem více user friendly – je při nich jednodušší útočit „ztečí“ (tento útok přináší bonus na útočné číslo). I další drobnosti usnadňují hraní spíše masovému hráči.
   Důležitý je také typ hry: dle součtu hodnoty figur je možné hrát „dvoustovky, třístovky a epické pětistovky“, přičemž u každého typu hry je horní limit počtu figur každé strany na mapě.

   Základem celé hry je mapa. Obvykle nějakou (oboustrannou) nejdete ve Starter packu, ovšem pokud vám nechybí trocha manuální zručnosti a kreslířského talentu, pak si jistě budete schopni nějakou mapu vyrobit i sami.
   Celá mapa je složena ze čtverečků (popravdě, nikdy jsem je nepočítal, tudíž vezměte za vděk mým skromným odhadem, že prodávané mapy mají zhruba 30 x 60 čtverečků).
   Jsou zde vyznačeny startovací plochy, na které při začátku hry umísťujete své figurky, dále vítězné plochy, za jejichž obsazení při konci kola získává hráč nějaké body navíc. Mapa také může obsahovat různé drobné vychytávky, jako je těžký (při pohybu bere více akčních bodů) nebo neprostupný terén, teleporty a podobné věci.

   A nyní k jádru celé hry – miniaturám. Vaše armáda je limitována pouze vaší fantazií a stavem vaší peněženky, k mání je víceméně vše, co k DnD patří: lidé, elfové, trpaslíci, démoni, draci, mýtická zvířata i rostliny, přičemž některé figurky mohou zabrat až devět herních polí (a podle toho také vypadá jejich velikost).
   Každá z figurek má kartu, na které je její popis – zejména název figury, level, bodová hodnota figury, útočné čísla, pohyb a počet životů, dále pak popis útoků a speciálních útoků a schopností dané figury. Je tedy třeba dobře vybrat složení armády – některé figury se navzájem podporují a dávají spojencům různé bonusy, některé mají vyšší počet útoků nebo bonusy při útoku na určitou rasu nepřátel.
   Možností je mnoho a správná volba armády znamená často rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

   Nyní je hra připravena začít.
   Vše probíhá tahovým způsobem; hráč, který na začátku kola zvítězí v hodu na iniciativu, odehraje nejprve dva tahy vybranou figurou, následně se již hrají vždy dva tahy dvěma figurami. Cílem hry je samozřejmě porazit protivníka – dle libosti můžete hrát až do vyhlazení jedné z armád, nebo dle oficiálních pravidel zvítězit na body (kdy vaše bodová hodnota figur přesáhne v určitém násobku bodovou hodnotu figur protihráče). Hra je samozřejmě založena na volbě vhodné strategie:
   před střelnými zbraněmi se lze schovat (pokud to mapa umožňuje ve formě nějakého neprostupného terénu), při přímém útoku, tzv. chargi neboli počeštěně už zmíněné zteči, získáváte bonus na útok, to samé pak při obklíčení nepřátelské figury… taktických variant je zkrátka mnoho a každé armádě vyhovuje trochu jiná.

   Je zřejmé, že tato hra může sloužit i jako ideální pomůcka pro PJe, kdy partičce hrdinů na plánu staví do cesty různé potvory a pasti, a záleží jen na nich, jak se s nebezpečím vypořádají.

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v květnu 2010.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).