Duší celkem: 901
Přítomných duší: 6
V krčmách: 3

   Knihovna

   Krásná literatura

   Srazy a akce – Nazpět časem
   Angeluss

   22. března 2018

    
   Jsou měsíce, kdy se velkých akcí nedočkáme, a prosinec je pochopitelně přesně ten případ.
   Měsíc plný svátků a oslav přicházejícího roku se pro srazy jednoduše nehodí, fantasy komunita sbírá nové síly a slaví stejně jako zbytek světa. Poslední měsíc roku je malou oázou klidu uprostřed přelévajících se dun fantazie. Nejlepší doba pro krátké ohlédnutí a rekapitulaci.


   Rok 2009 byl pro českou fantasy (a RPG) scénu v mnoha ohledech přelomový.
   Událo se (a ještě uděje) hned několik věcí, které mohou zásadně změnit tvář celé komunity. Jestli je odkaz letoška opravdu silný, ukáže až čas, ale potenciál v něm určitě je, což si ukážeme za chvíli. A neměli bychom zapomínat ani sami na sebe.
   Do dění se po dlouhých letech v ústraní zapojil i DarkAge. Dali jsme o sobě vědět a okolní svět s námi začal počítat. Když se řekne online RPG web, DarkAge je mezi prvními zmíněnými, na Lasombří linkovně (www.lasombra.cz – nedávno vzniklý web) máme prioritní řazení.
   O něčem podobném jsme si před rokem mohli nechat jen zdát.
   Někteří z vás možná tuší, že největšího posunu dostály v posledním roce hry na hrdiny. Prakticky na každém větším conu jste se mohli setkat se dvěma novými přírůstky – Střepy snů a Příběhy Impéria – do skromné skupinky původních českých RPG příruček. Na české scéně už hodně dlouho kraluje dračák a stejně tak, jak byl jeho monopol před deseti lety přínosný, je teď tou největší brzdou. Dvě RPGčka s výrazně lepším úvodem pro nováčky, uvolněnějším a modernějším pojetím a dospělejším přístupem ke hře jsou přesně to, co tu chybělo.
   Příjemný je i fakt, že v době finanční krize nezanikla žádná z velkých akcí. V tomhle směru mají fantazáci určitou výhodu. Jsme zvyklí vyjít s málem a drtivá většina conů si o nějakém sponzorovi může nechat jen zdát. Větší akce jako Festival Fantazie, Gamecon, Conventicon nebo slovenský Istrocon samozřejmě své sponzory mají, ale oproti srovnatelným zahraničním akcím jde o zanedbatelné příspěvky. Síla, která zajišťuje fungování srazů a conů, tkví stále v návštěvnících a těch naštěstí rok od roku přibývá.
   Přibývá ale i samotných akcí. Člověk už nemůže být všude. Poslední dobou si průměrný fantasta musí připadat jako křovák uprostřed New Yorku. Opravdu poctivý fanoušek by na con musel jezdit pomalu každý týden, a často by ani to nestačilo. Musel by být dokonce na dvou i více místech najednou, pokud by chtěl stihnout všechno. Člověk si musí dobře vybírat – proto se jednotlivé cony začínají profilovat. Pominu-li události jako Eroticon, Trpaslicon nebo DraDouCon budované okolo konkrétních témat, byl například Pragocon letos vedený jednoznačně směrem online RPG a fan webů, což je směr, který v Čechách dosud chyběl.
   Nebylo by to ono, kdyby se v dobrém roce neobjevil i nějaký ten nováček, dravá ryba ve stojatém moři. Řeč je o Conventiconu, na kterém se významnou měrou podílel DarkAge. Návštěvnost Conventiconu sice nebyla nijak závratná, ale dobrá značka si své příznivce hledá poměrně rychle a Conventicon mezi to lepší určitě patřil. Můžeme tedy doufat, že příští rok bude publikum početnější. Ani my jsme se nezapsali špatně. Díky tomu, že jsme nestihli ztropit žádnou velkou ostudu, máme už teď pozvání na příští rok.
   Konečně jsme se propracovali ažk DarkAgi, i uvnitř naší malé komunity se leccos změnilo. Megasraz se tentokrát poprvé konal na nechráněné půdě, což sebou přináší řadu komplikací a nebezpečí, kterým se naštěstí podařilo vyvarovat.
   Ověřili jsme si, že jsme schopní slušně fungovat ve větším počtu, a tak by příští megáč mohl být opravdu mega. Zdejší fandové fantasy scény by na něj, ale rozhodně nejen na něj, příští rok neměli zapomenout.

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v listopadu 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).