Duší celkem: 900
Přítomných duší: 2
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Pozdrav od jdoucího na smrt
   Jase

   27. března 2007

    
   Pomalu a ospale se mu rozlepila víčka. Co se to zase stalo? Pomyslel si, ještě ne zcela probuzen. Pak mu to došlo. Včera večer při tréninku dostal do hlavy od figuríny. Neuhnul dost rychle a ta, usazená na nepříjemně silné pružině, ho praštila do hlavy. Velice silně. A zrovna tím dřevěným štítkem.

   Tyhle myšlenky proběhly Moriturimu hlavou těsně před tím, než stráž zatroubila na ranní nástup a Morituri se musel, stejně jako ostatní, zvednout a jít se najíst a pak se odebrat na cvičák. Byl to totiž gladiátor z povolání. Dobrý gladiátor. Dosud podstoupil osm bojů na smrt a jak je vidět z jeho ranní bolesti hlavy, všechny je přežil. Na rozdíl od svých soupeřů. Dva probodl krátkým mečem. Tři „popravil“ po odzbrojení na žádost davu. Jednoho roztrhali lvi poté, co nad ním Morituri vyhrál a dav gladiátorovi projevil milost. To se ovšem nelíbilo majiteli gladiátora, a tak onen mladík vystoupil v krátkém představení „já a lvi“. Další zemřel po bodu trojzubcem do břicha. A ten poslední byl natolik nešikovný, že se po neúspěšném výpadu sám rozpáral svou dýkou.

   Výpad, rychlý kryt a úskok doleva. Naznačit bod na plece nepřítele a přískok. Srazit soupeřovu ruku stranou. Úder štítem. Sek nepřítele na hlavu. Rychle tělem dolů a mečem nahoru. Ozval se podivný zvuk. Zvuk dřevěného cvičného meče zajíždějícího do mladého, lidského masa. Morituri proklouzl thrákovou obranou až moc dobře. Výpad prošel pod koženou suknicí a skončil v jeho břiše. Velice nepříjemně. Mladý válečník už nestihl ani říct poslední slova, která se, podle pohybujících se úst, vyslovit pokoušel, a skácel se na zem jako podťatý strom.

   Během několika vteřin stráže popadly Morituriho za svalnaté ruce a odvlekly ho stranou, kde byl řetězem přivázán ke kruhu, na nějaký čas ponechán pálící tváři slunce. Přišli pro něho teprve až byl notně vyprahlý. Dostavil se dokonce sám vrchní cvičitel. A co je horší, přišel i Majitel. Což znamená, že ten thrák byl hodně, ale opravdu hodně drahý. A jeho zabitím si Morituri vynesl rozsudek smrti. Sice v aréně, ale přesto smrt. Teď už jen odejít s co největší ctí, neboli vzít s sebou co nejvíc protivníků. A čím víc jich dostane, tím víc jich vezme s sebou. Takže už se nemusí před nikým chovat obzvláště uctivě. Už ho nikdo nezbičuje, nezmlátí holí ani neudeří do obličeje pěstí. Od toho tu není. On je tu od toho, aby umřel. Pro Caesara a pro lid a senát římský. Teď už mu to jen oznámí.

   A přesně jak si Morituri myslel, bylo mu oznámeno, že o kalendách, neboli za tři dny, bude bojovat v aréně na život a na smrt hned s třemi protivníky najednou. Nebyl to špatný výsledek, Morituri čekal, že se mu je s sebou podaří vzít na onen svět všechny. On sice zemře, o což se postará pomalu působící jed na čepelích nepřátel, ale zemře se slávou. A o to mu od začátku jeho otroctví vždy šlo, neboť svoboda byla nedosažitelná, a tak zbývala jedině čest.

   Ráno mu nedali jíst, ale zato ho namazali olejem a dali mu do rukou zbraně, na tělo prsní pancíř a náholenice. Za zbraň mu musel stačit římský gladius a velký a neohrabaný štít římských legionářů, který se sice hodí, když vám po boku stojí stovky dalších, ale je k ničemu v souboji tři obratní a lehcí gladiátoři na jednoho.

   Byl vyveden do arény jako první. Až za ním kráčeli jeho tři soupeři. A za nimi stovky a stovky dalších. Jenže to Morituriho nezajímalo. On měl oči pouze pro své tři soupeře a hledal jejich slabiny, stejně jako oni jeho. Okamžitě po srovnání gladiátorů do řad následoval typický pozdrav hlavě státu. „Ave Caesar, morituri te salutant“. Válečníci se rozestoupili a během několika okamžiků začal boj.

   Rychle sundat štít z ruky. Hod štítem na prvního soupeře. Rychlý přískok. Odražení úderu meče z levé strany a bod do krku lehkooděnce před sebou. Sebrat z rukou mrtvoly jeho krátký, zakřivený meč. Úskok dozadu. Lehký škrábanec na levé ruce. Výpad levou zbraní na protivníka na pravé straně a zároveň blok jeho zbraně. Sálavá bolest v levém stehnu. Další zásah pro nepřítele. Sražení zbraně levého protivníka stranou. Letmý pohled napravo. Bojovník tam se skládá k zemi s proříznutým hrdlem. Další rána do levého boku. Sek na rameno protivníka a zároveň bod na jeho břicho. Nepřítel oba dva útoky blokuje. Rychlý útok soupeře. Nechat se srazit na zem. Nepřítel ztratil ostražitost. Bod do slabin a následně bod do hrudi. Pak podříznout krk. Pálivá bolest v zádech... mdloby.

   Ona pálivá bolest byla způsobena vrhačem oštěpu, který minul svůj cíl a trefil Morituriho, dosud ležícího na zemi, což ukončilo život onoho gladiátora, jež zabil drahého thráka. Byl ten nešťastný vrh omyl anebo snad účel? To už se nikdy nikdo nedoví. Vrhač oštěpu byl při bitce zabit. Právě proto, že minul svůj cíl a ten poté ukončil jeho život. Tak, v tratolišti krve a ležíc na horkém písku, skončil svůj život gladiátor jménem Morituri.

   Stáhnout jako PDF
   Názory a komentáře ( 0 /5 )

   [ ZNÁMKY ] | [ ZPĚT ]

   NickZnámka
   Adam5
   Aranyl1
   Avenon2
   DarkWind1
   Dax1
   Enefa2
   Esmes1
   Extremer1
   Christopher2
   KingKarazhane1
   Kostroun2
   Lutus2
   Nildon1
   Pevnybojar1
   Randy1
   Svetlonoska1
   Tentononc1
   Teranell4
   Tristessa1


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).