Duší celkem: 892
Přítomných duší: 7
V krčmách: 2

   Knihovna

   Krásná literatura

   Asfalt – Štěpán Kopřiva
   Matob

   9. března 2018

    
   Vážení cestující, prosíme, připoutejte se, za jízdy netípejte doutníky o řidiče, zajistěte své zbraně, zapněte extra stěrače a připravte se – začíná zběsilá jízda peklem a zpět!
   A přitom to začalo všechno tak nevinně…

   Dva bývalí členové elitního komanda se protloukají, jak to jde, ale když je už po bůhvíkolikáté vyhodí z práce, nakonec kývnou pod tíhou okolností na nabídku podpořenou pořádným balíkem peněz. Úkol je zcela jednoduchý – zabránit dokončení bezvýznamného satanistického rituálu. Netrvá dlouho a nesourodá směsice vojáků je opět pohromadě – v čele velitel Martin Kuffenbach, vyléčený alkoholik, dále pak Adam Ostranski, ženáč se dvěma dětmi, Vorošilov, který se uchytil u filmu, doktor Holofaust, největší obchodník na černém trhu s orgány (zákulisní informace praví, že ze tří mrtvých dokázal udělat jedenáct živých a ještě mu zbyl materiál na liliputa), a naprosto nepoužitelný syn zesnulého příslušníka komanda, pecivál, budižkničemu a specialista přes výdobytky moderní techniky, Lukas. Zdá se, že v tomto obsazení pouze shrábnou peníze za lehkou prácičku a dál si budou žít jako lordi. Ale jak by řekl Kuffenbach: „Během akce se něco po*ralo! A to pořádně!“ A měl sakra pravdu.
   Bohužel, tenhle hořký fakt mu dojde až během cesty podivným potrubím (o němž se později dozví, že je to jeden z dušovodů vedoucích do pekla). V novém prostředí jsou vojáci velmi rychle zajati, deportováni do ajateckého tábora a připravováni na další skutečně nehezkou existenci. Také se dozvídají, že mají zhruba dva dny na to, než se jejich těla rozpadnou, a že šance dostat se zpět na zemi je spíše teoretická…

   Věřte, nebo ne, ale křeslo krále české akční scifi se pod Jiřím Kulhánkem velmi silně otřásá!
   Štěpán Kopřiva vytvořil knihu, která může Kulhánkovi směle konkurovat, a já se nebojím říct, že ho i předčí. Po své prvotině Zabíjení (která se chystá v dotisku opět na pulty), a především luxusním ryze českém komixu Nitro těžkne glycerínem přichází Kopřiva s opravdovou bombou. Vytvořil peklo, ve kterém jsou lidé pouze materiálem pro všechno, co si dovedete představit, a ti šťastnější tiše úpí pod nadvládou pekelných démonů ve své lidské podobě. Peklo, které má na nebi nápis „Bůh je módní štvanec“. Peklo, ve kterém se díky pětičlenné vojenské jednotce strhne skutečné peklo. Vytvořil vojenskou jednotku složenou z naprosto různorodých postav, z nichž každá má svůj originální charakter, svůj vnitřní emocionální život, a především vývoj během děje, který činí postavu uvěřitelnou.

   Kopřiva dokázal v této knize zúročit svoji zkušenost s komixem a částečně i scénáristickou práci na 110 % – texty jsou psány natolik obrazotvorně, že si každou jednotlivou situaci dokážete bez problémů představit do nejmenších detailů. Naprosto výborně dokáže Kopřiva porcovat čas a perspektivy – místy rozfázuje několik vteřin, jednu malou akci, z pohledu různých postav – výsledný efekt působí naprosto podmanivě a jaksi matrixovsky. Celá kniha je kromě drsňáckých hlášek, spousty krve a nábojů, které byly zajisté očekávány, prošpikovaná také odkazy na reálnou zemi (objeví se mimo jiné i sám pan Tolkien), u kterých vám minimálně zacukají koutky. Kopřiva také často dostává svoji soldatesku do zdánlivě bezvýchodných situací, jejichž konečné rozřešení je většinou dost překvapivé a mnohdy i nepředvídatelné.

   Štěpán Kopřiva vtrhl s Asfaltem na pole akční scifi jako tornádo a smetl konkurenci. Za 250 korun dostane čtenář do ruky poměrně slušnou bichli, u které se skvěle odreaguje. Věru, není to intelektuální četba, spíš řežba nejtěžšího kalibru, u které se také zasmějete. Ale neváhejte – dle posledních informací je již první náklad rozprodán a skladové zásoby se povážlivě tenčí – po dočtení mi zajisté dáte zapravdu, že tahle knížka za koupi stála!

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v dubnu 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).