Duší celkem: 901
Přítomných duší: 6
V krčmách: 3

   Knihovna

   Krásná literatura

   Scott Lynch – Lži Lockeho Lamory
   Matob

   28. března 2018

    
   Lhát se sice nemá…

   Lži Lockeho Lamory jsou prvním titulem z nové edice Moderní díla fantasy. A ačkoliv je Scott Lynch nováčkem a téměř neznámým autorem, je třeba říci, že své místo si v této edici zaslouží opravdu právem.

   Ale k věci – Locke je mladý chlapec, který má jednoduchou volbu – buď se stane zlodějem, nebo mrtvolou. Bohužel, dost rychle se stane lepším zlodějem, než by bylo jeho mistrovi milo, a ten se proto Lockeho promptně zbaví. Ovšem pro Lockeho je to z bláta do louže – ze zloděje se stává podvodník a jeho fantasie a herecké umění ho brzy zařadí mezi elitu celého města. A když se k tomu přidá výchova otce Okova, profesionálního „tvůrce podvodníků“, nic nebrání Lockemu tahat z důvěřivců obrovské částky peněz pod různými záminkami.

   Celá knížka je vlastně vyprávění o Lockeho kariéře, ovšem poměrně zajímavě koncipovaným. Začíná momentem, kdy se Locke dostává do péče Tvůrce zlodějů a pokračuje jeho výchovou a líčením jeho životního podvodu. Tento děj z přítomnosti je však prošpikován samostatnými kapitolami obsahujícími některé epizody Lockeho (a dalších jeho přátel) minulosti nebo vsuvky vysvětlující události, politické pozadí a další drobnosti, které vyjasňují události současnosti a pomáhají dotvářet mozaiku komplexního a žijícího města a světa, ve kterém se Locke pohybuje.
   Mohlo by se tedy zdát, že knížka je vlastně pouze jakousi pseudostředověkou detektivkou – ovšem chyba lávky.
   Sice poměrně pozdě, ale přesto na scénu vstupuje fantasy prvek ve formě nájemného mága. Tento prvek však vůbec nepůsobí rušivě, naopak, přidává příběhu na dynamice
   a umožňuje vysvětlit některé situace a realizovat dějové zvraty.

   Laskavý čtenář zajisté promine, že jsem neprozradil moc o ději, ovšem kniha je natolik dobře napsána a přeložena (ačkoliv – pár nešikovných a lehce kostrbatých obratů by se v knize našlo), že pokud ji otevřete, vtáhne vás do děje a pak již jen bude plynout. Na 482 stranách najdete i pár dějových zvratů (i když některé jsou vcelku předvídatelné), které přidávají příběhu na dynamice. Nebojte se neznámého jména autora – za 329,- Kč dostanete příjemné počtení lehce řízlé fantasy.

   70%

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v únoru 2010.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).