Duší celkem: 952
Přítomných duší: 0
V krčmách: 0

      Knihovna

      Krásná literatura

      Scott Lynch – Lži Lockeho Lamory
      Matob

      28. března 2018

       
      Lhát se sice nemá…

      Lži Lockeho Lamory jsou prvním titulem z nové edice Moderní díla fantasy. A ačkoliv je Scott Lynch nováčkem a téměř neznámým autorem, je třeba říci, že své místo si v této edici zaslouží opravdu právem.

      Ale k věci – Locke je mladý chlapec, který má jednoduchou volbu – buď se stane zlodějem, nebo mrtvolou. Bohužel, dost rychle se stane lepším zlodějem, než by bylo jeho mistrovi milo, a ten se proto Lockeho promptně zbaví. Ovšem pro Lockeho je to z bláta do louže – ze zloděje se stává podvodník a jeho fantasie a herecké umění ho brzy zařadí mezi elitu celého města. A když se k tomu přidá výchova otce Okova, profesionálního „tvůrce podvodníků“, nic nebrání Lockemu tahat z důvěřivců obrovské částky peněz pod různými záminkami.

      Celá knížka je vlastně vyprávění o Lockeho kariéře, ovšem poměrně zajímavě koncipovaným. Začíná momentem, kdy se Locke dostává do péče Tvůrce zlodějů a pokračuje jeho výchovou a líčením jeho životního podvodu. Tento děj z přítomnosti je však prošpikován samostatnými kapitolami obsahujícími některé epizody Lockeho (a dalších jeho přátel) minulosti nebo vsuvky vysvětlující události, politické pozadí a další drobnosti, které vyjasňují události současnosti a pomáhají dotvářet mozaiku komplexního a žijícího města a světa, ve kterém se Locke pohybuje.
      Mohlo by se tedy zdát, že knížka je vlastně pouze jakousi pseudostředověkou detektivkou – ovšem chyba lávky.
      Sice poměrně pozdě, ale přesto na scénu vstupuje fantasy prvek ve formě nájemného mága. Tento prvek však vůbec nepůsobí rušivě, naopak, přidává příběhu na dynamice
      a umožňuje vysvětlit některé situace a realizovat dějové zvraty.

      Laskavý čtenář zajisté promine, že jsem neprozradil moc o ději, ovšem kniha je natolik dobře napsána a přeložena (ačkoliv – pár nešikovných a lehce kostrbatých obratů by se v knize našlo), že pokud ji otevřete, vtáhne vás do děje a pak již jen bude plynout. Na 482 stranách najdete i pár dějových zvratů (i když některé jsou vcelku předvídatelné), které přidávají příběhu na dynamice. Nebojte se neznámého jména autora – za 329,- Kč dostanete příjemné počtení lehce řízlé fantasy.

      70%

      Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v únoru 2010.


      DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2020 DarkAge Team
      Přepnout na mobilní verzi webu.
      Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).