Duší celkem: 906
Přítomných duší: 0
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Dračí doupě II přichází – První část
   Tindo

   6. listopadu 2018

    
   Letošní léto se zapíše do dějin stolních RPG jako čas, kdy vyšlo Dračí doupě II. Plánujete hrát podle těchto pravidel? Myslíte si, že by měl Darkage systémově podporovat nejnovější verzi Dračího doupěte?

   Khargarwargonsu:
   „To je velice těžká otázka.
   Pravidla DrD II jsem ještě neviděl, navíc to, že jsou nová, zdaleka nemusí znamenat, že budou nějak podstatně lepší. Já osobně si asi pravidla nekoupím, takže si zahraji jedině v případě, že se dostanu na nějakou akci, kde budou k dispozici. Ale rád bych se s novým systémem alespoň seznámil.
   Co se týče Darkage, bojím se, že přechod na DrD II by byl hodně složitý.
   1. Vždycky se najdou lidi, kteří tam uvidí spoustu chyb oproti původním pravidlům a nebudou souhlasit. My Češi navíc nesouhlasíme se změnami už jen tak z principu:)
   2. Systémy by musely nějakou dobu běžet současně, případně běžet současně pořád. Vznikne dost kolizních situací a lidi budou strašně nadávat, zvlášť protože:
   3. Bezvýhradně podle pravidel DrD se na DA stejně vede opravdu málo questů (jestli vůbec nějaký), tudíž přecházet na nový (nebo jakýkoliv jiný) systém by využilo příliš málo lidí, na to, kolik to přinese problémů.“

   Radulesku:
   „Stránky DrD II sleduji dlouhodobě a novinky takříkajíc hltám. Jednak proto, že DrD je má srdeční záležitost a tohle má být jeho nástupce (a protože se DrD+ tak nepovedlo), druhak i proto, že debaty o rozšíření podporovaných herních systémů zde na DA by už konečně měly být završeny nějakým činem. Jenže jestli je DrD II vhodné pro DA a přinese něco nového a odlišného, to z novinek a ukázek lze jen těžko poznat a je potřeba se do pravidel pořádně ponořit. Až pak je možno vyvozovat nějaké závěry o DrD II na DA. Rozhodně si ale dokážu představit, že by to mohla opět být hra česká. Možná je právě teď ta pravá doba na porovnání Střepů snů, Příběhů impéria a DrD II ve vztahu k hraní online.
   Zahrát si DrD II bych rozhodně chtěl, už jen proto, že jen tak můžu poznat, co nová hra nabízí a skrývá, ale to bude o dost složitější, i když jeden nikdy neví. O DrD+ jsem nikdy ani neuvažoval, že bych si ho zahrál, a přesto se zadařilo. Nakonec musím říct, že realizační tým, tvorba pravidel i způsob prezentace DrD II se mi velmi líbí a věřím, že nejde jen o třískání peněz ze zavedené značky, ale že se autoři snažili o dobrou hru. I to, že by nemělo jít o 6, 8, či snad ještě víc knih pravidel, které je třeba si pořídit, hodnotím velmi kladně.
   Takže pořízení nového Dračího doupěte se pro mě stává téměř nezbytností, ale mnohem víc potěšením, zvědavostí a poděkováním jeho tvůrcům. Zkrátka je to to samé, jako kdybyste si nekoupili poslední díl svého nejoblíbenějšího knižního cyklu.
   A jedna perlička na závěr. I v novém DrD najdeme slavného barbara Hruna. Jeden by řekl, že ten náš admin má delší prsty, než by se zdálo :).“

   Angeluss:
   „Druhý dračák mám předobjednaný, žádnou revoluci od něj ale nečekám. Předobjednávka je pro mě spíš otázkou nostalgie a RPG patriotismu. Pokus o oživení a modernizaci starého systému považuju za bezva nápad, bohužel přichází s křížkem po funuse.
   Skalní dračákysti svůj systém mají a spousta z nich se už jednou spálila s nepodařeným přechodem na plusko. Náročnější hráči naopak tíhnou spíš k volnějším systémům, jako jsou například Střepy snů. Těžko říct, kde chtějí autoři hledat dostatečně početné publikum. Já sám si hru rád vyzkouším a doufám, že se najde i čas na nějaký ten článek pro Mirror.
   Z promo článků uveřejněných v Pevnosti soudím, že se ve hře objeví mechaniky, které hráči dovolují přímo ovlivňovat děj. Něco takového je v oficiálech na DarkAge stále považováno za hrubou chybu, podobně jako řada dalších moderních herních přístupů. Vidím to tak, že dokud lidi na DA nedohlédnou dál než za primitivní poučky z DrD PPZ, bude oficiální podpora spíše zbožným přáním a vypravěčům DrD II příběhů nezbude než celý systém okleštit o nejzajímavější prvky, anebo se smířit s neoficiálem.“

   DonSimon:
   „Jako vždy, když v českých luzích a hájích vyjde nové RPG, chystám se pravidla minimálně pročíst. A docela se na ně těším.
   O systémové podpoře DrD II jsme velmi intenzivně přemýšleli loňské léto. Tehdy byla ve hře hlavně varianta sesterského serveru, která by nenarušila stávající DA a zároveň umožnila využít stávajících účtů. Lákala nás i představa oficiální spolupráce s týmem autorů a Altarem, ale nakonec to celé skončilo na nedostatku času a odvahy jít do tak ambiciózní nové věci. Přece jenom, známe své možnosti a vidíme, jak máme místy problém stíhat i samotné DA.“

   Morghot:
   „Měl jsem tu možnost si přečíst několik článků z Pevnosti a nechat se navnadit atmosférou chystaných pravidel. Musím tedy říci, že bych je určitě rád dostal do rukou a možná podle nich i pár příběhů naživo zkusil.
   Pokud jde o DA, myslím si, že podpora nových pravidel není nutná – alespoň prozatím – a do budoucna se určitě uvidí, jak si tento počin povede. Ostatně, jestli se tomu server uzpůsobí, nebo ne, to nezáleží na mně. Každopádně se těším, až budu mít tu možnost si nová pravidla prohlédnout. :)“

   Silenec:
   „O koupi DrD II, stejně jako o možnosti jeho zavedení zde na DA, jsem přemýšlel brzy před jeho vydáním, ale až doposud nejsem ani o jednom rozhodnut.
   Co se samotné koupě pravidel a hraní podle nich týče, obávám se především nedostatků v první verzi, z důvodu malého otestování hráči v praxi. Kromě toho již vlastním pravidla DrD+ a nejsem si jist, jestli ta nová budou hodně velkým pokrokem, či jen slabým rozšířením.
   K podpoře DrD II místním serverem bych se asi přidal. Současná pravidla DrD I už nikdo moc nerespektuje a téměř nikdo podle nich nehraje.
   Nová pravidla by pak mohla dát serveru trochu nové krve do žil a některým hráčům i možnost si poprvé v životě pravidla DrD přečíst, aniž by si museli kupovat nějaké vykopávky.
   Na druhé straně bych však viděl problém hlavně ze strany autorských práv a náročnosti na naprogramování všech změn, včetně změn u již existujících postav.“

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v srpnu 2011.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).