Duší celkem: 900
Přítomných duší: 4
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Křivé ostří & Zelená
   Matob

   20. března 2018

    
   I relativně neznámý autor umí napsat čtivou knihu – nebo dokonce dvě!

   S Martinem D. Antonínem jsem, dokud jsem nenarazil na jeho román, měl jen pomálu zkušeností – objevil se v pár povídkových sbornících a vlastně mě ani nijak zvlášť nezaujal. Pak mi ale náhodou padla do ruky jeho kniha a byl jsem mile překvapen.

   Křivé ostří
   Křivé ostří je humoristická fantasy se vším všudy. Začíná poměrně tradičně – hlavní záporák unese princeznu, přičemž náhodou povraždí celou její družinu a zázrakem přežije pouze mladý panoš Jenik, který je poslán do ‚ochranné vazby‘ k trpaslíkům. Cestou zpět na královský dvůr je doprovázen různorodou družinou trpaslíků, z nichž každý má svůj důvod pro cestu k lidem…
   Jenže – po poměrně tradičním počátku se ukazuje, že autor vytvaroval klišé po svém, a tak poměrně očekávaný dějový vývoj prokládá spoustou humorných situací a netradičního zpracování, ať už se jedná o velmi svérázné charaktery trpaslíků, krále, samotného panoše Jenika či jeho pážete Bětky.
   Kdo kdy viděl, aby syn trpasličího krále neuměl vykovat pořádnou sekeru? Aby záporák držel princeznu pod vlivem velmi návykových drog? Aby trpaslík propadl berserku jenom proto, že má kocovinu a šíleně ho bolí hlava z toho všeho kraválu? A vězte, že podobných skopičin autor v knize vymyslel ještě mnohem víc.

   Pokud tedy hledáte knihu, která má primárně pobavit, po Křivém ostří neváhejte sáhnout. Cena je poměrně příznivá – cca 230,-Kč za 544 stran pohodového čtení.

   Zelená
   Ne, nejedná se o pokračování Křivého ostří, ve kterém trpaslíci propadli populárnímu alkoholickému nápoji. Naopak, tentokrát se Martin D. Antonín vydal do světa, ve kterém proti sobě stojí orci spolu s gobliny na straně jedné a elfové jakožto zrádci a úhlavní nepřátelé orků na straně druhé.
   Hlavními hrdiny jsou dva gobliní vynálezci, kteří se snaží sestavit stroj určený k likvidaci ‚hlavního elfova‘ – zatímco jeden sestaví obrovské monstrum řízené orkem, druhý si vystačí s Robocopem z polomrtvé elfky nadopované krví mocné magické bytosti – tento stroj nese název Střelka.

   Postupem času se ve Střelce začnou prát o nadvládu tři vědomí – gobliní příkazy se začnou tlouct s vědomím elfky a částečně se snaží převzít vládu nad tělem i ona magická bytost, jejíž krev celý stroj pohání. Tento schizofrenní boj uvnitř Střelky přináší kromě mnoha šílených situací také lehce filozofický přesah knihy – myšlenky o tom, že nic není tak černobílé, jak nám bylo vštípeno, sice nejsou nijak světoborné, ale pozvedají úroveň díla nad rámec obyčejné humoristické fantasy.
   Vtip tu však rozhodně nechybí – gobliní inženýři, stejně jako jejich orčí asistenti, jsou dokonalí šílenci a kniha samotná je parodií a parafrází na všechna myslitelná a pár nemyslitelných sci-fi a fantasy dílek. Za 180,-Kčdostanete sic poměrně útlou knížku, zato ale nabitou humorem a sem tam i námětem k zamyšlení.

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v září 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).