Duší celkem: 906
Přítomných duší: 5
V krčmách: 2

   Knihovna

   Krásná literatura

   Předvánoční nálož recenzí
   Matob

   26. března 2018

    
   Aby vám na předvánočních pultech nic neuteklo, přináší DAily Mirror exkluzivně recenze několika knižních novinek, ale i starších kousků!

   Pavel Renčín – Runový meč (Městské války II)

   Pavel Renčín, bard městské fantasy, se tentokrát tak trochu odchýlil od své domény – Runový meč už není čistě městskou záležitostí, ale nutno dodat, že to vůbec není na škodu. Staří známí z prvního dílu, Vašek Vran a jeho komplic Patrik, se vydávají do Brna hledat zajatého Bruncvíka a najít zrádce, který Praze pořádně pouští žilou. Jejich čas se ale povážlivě krátí, neboť do Sněmu všech měst zbývá už jen
   pár týdnů.

   Autor dodal knize „odměštěním“ pořádný šmrnc a spád, přičemž zachoval skvělou jazykovou stránku. Při čtení mě doslova fascinovalo propojení reálného světa se světem nadpřirozeným, které funguje tak nějak samovolně a naprosto nenuceně.
   Autorova fantasie posunula hranice žánru zase o něco výš – zejména jeho líčení měst na Sněmu je zkrátka excelentní! K tomu přidejme výbornou dílčí pointu, několik zajímavých a překvapivých zvratů v příběhu a nezbývá než vytasit z peněženky necelé tři stovky (nebo se smutným pohledem dobře nakopnutého buldočka poprosit rodiče, vždyť budou Vánoce) a druhý díl Městských válek zakoupit. Opravdu stojí za to!

   Miroslav Žamboch – Dlouhý sprint s ozvěnou

   Mnozí z vás zajásali – nový Žamboch konečně na pultech. Chyba lávky – on není nový. Povídka Dlouhý sprint je převzata z knihy Poslední bere vše, druhá povídka Ozvěna pak vyšla v Pevnosti
   a na dlouhý sprint volně navazuje.

   Dlouhý sprint je pecka se vším všudy, povídka má spád, a i když je docela předvídatelná, přečtete ji jedním dechem, protože Žamboch byl PAN vypravěč už v začátcích své kariéry. Ozvěna vyznívá vedle Sprintu přece jen trochu jako „chudý příbuzný“ – je postavena na trošku jiném principu, a tak budete mít po přečtení nejspíš pocit lehkého zklamání. A zklamáním je i zbytek knížky – po dvou skvělých povídkách, které vás bezvadně navnadí na další kousky, už bohužel následuje pouze kompletní bibliografie páně Žambochova a slovníček postav Koniášova (a Baklyho) světa, do kterého jsou předešlé povídky zasazeny.
   Asi bych neměl, ale namísto koupě knížky za 279 Kč, ve které je cca 160 stran dobrého čtení,
   doporučuji (za předpokladu, že nejste žambochovským fanatikem) radši si zabrouzdat internetem. Poměr cena-výkon je u této knihy určitě zklamáním!

   Petra Neomillnerová – Dítě skály

   Další knižní novinka je pořádně drsná, jak už se u autorky stává zvykem.
   V hlavní roli stojí nekromantka Alke, která má během temného rituálu počít dceru. Bohužel se ne vše podaří, a tak se namísto dcery narodí syn se zvláštními schopnostmi, a navíc ještě Alke zabije otce dítěte. Ve světě mimo Skálu je na spadnutí válka…

   Autorka se výborně zhostila úlohy vylíčit schizofrenní život nekromantky – přebíhání z role nekompromisního zabijáka bez soucitu a emocí do role milující matky, která se snaží svého syna držet stranou ode všech hrůz světa, je značně depresivní a zároveň i impresivní záležitostí. Pokud máte rádi ultratemnou fantasy, která duši spíše poraní nežli pohladí, pak je Dítě skály knihou právě pro vás. Navíc je i za příznivou cenu 238 Kč.

   Glen Cook – Tyranie noci a Pán tichého království

   Poměrnou novinkou na pultech je i druhý díl cyklu Zástupci noci Glena Cooka. Cyklus sám o sobě je stylizován spíše do podoby „historického románu“ – svět je zmítán náboženskými rozpory a, jak už to bývá, náboženské rozpory jsou provázeny ozbrojenými půtkami, křížovými výpravami a účelovými spojenectvími mezi jednotlivými městskými státy i rodinami. V centru všeho dění stojí Els Tag, který náhodou přišel na způsob, jak zabít prastaré bohy – zástupce noci.

   Tyto knihy určitě nejsou vhodné jako čtivo do MHD, neboť vyžadují notnou porci soustředění a mnohdy je poměrně těžké se orientovat. Oba romány jsou navíc pořádně rozsáhlé – první díl má 488 stran (za cca 320 Kč), díl druhý pak dokonce 616 stran (za 388 Kč).
   Pokud máte rádi popisná historická díla proložená trochou fantastiky a mořem zákulisních bojů, volba je jasná!

   Leonard Medek – Dobrodruh 2

   Ačkoliv vyšel Dobrodruh již v roce 2008, nic mu to neubírá na kvalitě. Leonard Medek patří ke zručným kovářům českého jazyka, a tak neváhal a vytvořil dle svých slov „nový žánr fantasy – mašinkvéry a magie“ (namísto obligátního meče a magie). Samotný dobrodruh mi v mnohém připomněl legendární filmy s Indianou Jonesem – ať již dobou, do které je zasazen, či staromódním gentlemanským drsňáctvím hlavní postavy – Čecha Františka Franty. Fantasy pasáž přichází víceméně až v samém závěru knihy a do celkového koloritu knihy prostě a jednoduše sedne.
   Knížka je lehká a čtivá, doporučil bych ji zejména na delší cesty, neboť vás spolehlivě zabaví. Pro hovoří i cena 240 Kč za více než 500 stran.

   Joe Abercrombie – Zákon první

   Důvodem, proč vám předhazuji tento starší, leč naprosto grandiózní fantasy kus, je, že v momentě, kdy budete číst tento díl Mirroru, bude na světě třetí, závěrečný díl trilogie s názvem Poslední argument králů. Zatím se na pultech objevily Sama čepel (za 259 Kč) a Až budou viset (279 Kč).
   Autor v trilogii rozehrává osudy několika hrdinů – klasického barbara Logena Devítipsťáka, mága Bayaze, šermíře Jezala, a především skvělého inkvizitora Glokty. Obě knihy jsou zajímavým mixem klasické fantasy, ve které se za svým cílem pachtí mág s partou bojovníků, a městské fantasy, ve které mrzák a válečný veterán Glokta za pomoci armády svých praktikalů splétá léčky a nástrahy v branách města. Právě tento mix činí knihu skvěle čtivou a nebojím se říct výjimečnou.
   Navíc kniha mnohdy nešetří ironií a zábavnými místy. Vývoj děje se zdá poměrně odhadnutelný, ale kdo ví, třeba autor překvapí a odmítne klasický happy end. Nezbývá než si přát, ať se třetí díl povede.

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v prosinci 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).