Duší celkem: 901
Přítomných duší: 0
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Rozhovor s Devlinem
   Chriss & Divac & DonSimon

   9. března 2018

    
   Dobrý den, Devline. Mohl by ses nám krátce představit? Rádi bychom věděli, s kým máme tu čest. Přeci jen – přezdívka, pod kterou se tu prezentuješ, není zrovna výřečná.
   Jmenuji se Jirka, ne, opravdu mi neříkejte Jiří! Původně pocházím z menšího městečka ve východních Čechách. Tímto zdravím Cover. *zamává do pomyslné kamery* Nyní už nějaký čas žiji v Praze. Je mi pětadvacet, jsem ženatý a pracuji jako konzultant v oblasti databází.

   O tvé manželce jsme již mnoho slyšeli, ale jen málokdo ji spatřil. Je to taková "Colombova žena" *smích*. Pověz nám o ní něco. A když už jsme u toho, plánujete potomstvo?
   Copak Divac není věrohodný svědek? *diví se* Inu dobrá. Jmenuje se Lenka a je učitelkou na gymnáziu. Stačí? *usměje se* A co se toho potomstva týče – něco vám prozradím. Děti plánují ženy. Takže až bude plánovat, doufám, že se to dozvím.

   Jak ses k DarkAge dostal? *očekává nějaký dlouhý příběh*
   Jaj, tak to popravdě sám přesně nevím. Rozpadla se nám pražská skupinka "na živo", a tak jsem se rozhodl hledat něco na netu. Google mě nejprve odkázal na IF, kde jsem hned skončil. Fakt, že mám jen jeden hod na vlastnosti, mě hned odradil. A druhý na řadě byl DarkAge. Tady jsem si mohl vytvořit postavu dle představ, a tak jsem tu zůstal.

   S tím souvisí i další otázka – je na DA něco, co bys chtěl změnit? Ať je to cokoliv.
   Co se programových věcí týče, tak asi ne. I když osobně se mi líbí myšlenka neoficiálních deníků. Ale ta asi nikdy neprojde. Pak se mi moc nelíbí PJ testy ve stávající podobě. Zvláště některé otázky.

   Jak se vyvíjel tvůj pohled na server postupem času? Kdes vůbec začínal? Abychom věděli, kde hledat budoucí nové programátory.

   Své působení na DA bych rozdělil na dvě části. Před prvním oficiálním questem a po něm. Zprvu jsem moc nevěděl, jak to zde chodí. Hrál jsem si svůj jeden questík, založil si první neoficiálek a expy získával z hádanek. Znal jsem tu sotva jednoho člověka. Pak jsem od jednoho nejmenovaného PJe dostal příležitost hrát v oficiálu (díky ti za ní, Divaci) a všechno se obrátilo. Dozvěděl jsem se o pátečních setkáních a začal lidi poznávat naživo. I když faktem je, že s většinou jsem se poznal až na fotbale, který jsem krátce poté "začal pořádat". Takže od toho se odvíjel i můj pohled na věc. Zprvu jsem si sem chodil zahrát questík, poté jsem DA začal chápat více jako komunitu lidí. A kde jsem začínal? Asi na gymnáziu jako samouk. To moc v hledání nepomůže, že? *Ufff*

   Velmi vyčerpávající odpověď. Začínajícím uživatelům bys tedy doporučil nebát se zkoušet se dostat do oficiálního příběhu?
   Přesně tak. Také jsem byl několikrát neúspěšný, ale pak jsem se rozhodl "zabrat". Zcela jsem přepracoval historii a charakter, abych mohl zkušenějším uživatelům konkurovat, a vyplatilo se. To bych tedy všem nováčkům také doporučil.

   Hned během prvního roku ses vypracoval z neznámého uživatele na veterána, navíc nakonec i na člena administrátorského týmu. Raketová kariéra, dalo by se říct. Máš za to, že ti k tomu pomohlo to, že znáš všechny ostatní členy admin týmu osobně?
   Nemyslím si, že by to bylo tím, že znám všechny členy osobně. Spíše za to může známost s Donem. Protože kdybych ho neznal, těžko bychom se dali do řeči a nemohl bych se nabídnout, že pomůžu s programováním. Aod programování je už jen kousek k "adminství". Řekněme, že známost s ostatními mi pomohla při hlasování. Přeci jen věděli, co jsem zač a co ode mě můžou čekat.

   Takže tedy připouštíš, že jistý druh protekce existuje?
   Ne, nemyslím si, že známost a protekce je to samé. Já jsem se do týmu nedostal proto, že se znám s Donem, ale proto, že umím programovat.

   Dobrá tedy. Rádi bychom teď nahlédli do zákulisí admin týmu. Můžeš si dělat, co se ti zachce, nebo na každou práci, kterou děláš, dohlíží všichni ostatní? Jak to vlastně probíhá, když něco chceš programovat?

   Pokud se jedná o nějakou drobnůstku, tak ji sám udělat můžu. Ale jinak máme evidenční systém chyb a námětů a z toho si vybíráme, co realizovat. Pokud není zadání jednoznačné, pak se k němu vyjadřují i ostatní. Ale nedělejme si iluze o demokracii. Velký Don vládne silnou rukou a dohlíží prakticky na všechno. Mimochodem, nedozví se to Don, že ne?

   Neboj, nic neřekneme :) Jinak to vypadá jako idylka – stává se, že se na něčem nedohodnete?
   Že bychom s něčím nepohnuli, to se nestává. Ale že se nedohodneme, jestli takovou "kravinu" realizovat, to se občas stane. Přeci jen, každý to vidí trochu z jiného pohledu.
   A kdo má poté poslední slovo v takovém případě? Vox populi, vox dei. Většina. Pokud je to vyrovnané, pak se to řeší dál a nakonec se přeci jen někdo vyjádří, že mu to je jedno a vyřeší se to. Akorát realizace se většinou trochu protáhne. Nicméně u urgentních věcí se většinou dohodneme brzo.

   Jako administrátor se staráš o uživatelské účty. Podle zvěstí plánujete nějaké velké úpravy. Jestli je to pravda a můžeš o tom mluvit, pověz nám víc; čtenáři jistě budou rádi.
   Velké úpravy na účtech? Kdo takové ošklivé pomluvy šíří?! *zatváří se opravdu velmi vážně* Ihned ho smažu a dostane permanentní ban na IP! Ne, popravdě nevím, o čem je řeč. Automatického zabijáka jsem už uvedl do provozu, o ničem jiném nevím. Možná se o zvěstech nechám poučit
   *vyčkává s úsměvem odpověď*

   Něco jsme zaslechli, ale zřejmě máme starší informace, omlouvám se. Co přesně je obsahem tvé práce jako administrátora? Rozveď to, ať jsou čtenáři v obraze.

   Jak už název napovídá, starám se o uživatele a jejich účty. Takže na starost mám hlavně kontrolu "multiúčtů" a mazání uživatelů. Pak také měním uživatelské údaje, pokud mě o to někdo požádá – dost častá je třeba změna mailu. V poslední době také dohlížím a spravuji fóra. Tedy zakládám nová, zálohuji stará a trestám vulgární uživatele.

   Pod čím vším na DA jsi vlastně jako programátor podepsaný? Na co ze své práce jsi nejvíce hrdý a hlavně proč?
   Pod čím jsem podepsaný si můžeš přečíst na fóru Vykované práce, tam je to vidět myslím pěkně. Ale v kostce jsem dělal panel smajlů, hodiny, odpočet do vědmy, historii questů a větší úpravy v malé a velké hře. Nejnověji pak asi šuplíky a kompletní přepracování knihovny. Pak také nějaké „drobotiny“ a „admin věci“, jako například nástroje na mazání lidí a kontrolu IPadres. Ale že by bylo něco, na co bych byl extra pyšný, to asi ne.

   Prozradíš nám i něco z toho, co se na uživatele DA chystá v nejbližší době?
   Tak když Divac dá, tak se snad v horizontu několika měsíců dočkáme konečně singlequestu. Momentálně pracuji na editoru, díky kterému bude možné příběhy tvořit.

   Jak si vůbec představuješ budoucnost DA? Kterým směrem by se mělo ubírat a kde vidíš jeho nejsilnější stránku?
   V tomhle se naprosto shoduji s tím, co řekl Don na sraze. Všichni máme plus minus podobné představy o směřování DA. Pokud by tomu tak nebylo, spolupráce v týmu by byla daleko obtížnější. Aco si myslím, že je nejsilnější stránkou? Lidé, kteří tu jsou.

   Říká se o tobě, že se vyhýbáš větším srazům. Je to pravda?

   To říká jen Don. Rezolutně to popírám! Dokonce plánuji, že se v horizontu deseti let na jednom „megasrazu“ ukážu.

   Tak teď z jiného soudku – pověz nám něco o své postavě Devlina. Bude to tvá jediná postava nebo si budeš dělat i jiné?
   Devlin… Co o něm říci. Takže předně je to hobit. Dále je to alchymista. Stačí, ne? :) Více postav do budoucna neplánuji, stejně jako v reálu jsem zvyklý hrát jen za jednu. Schválně, jestli uhodnete, jakou postavu v reálu mám. *usměje se* Ne, neodpovídejte, to by bylo moc lehké, vymyslím něco těžšího. V reálu mám překvapivě taky hobita Devlina, akorát je už theurgem.

   Devlin sice již v questu hraje, ale možná máš vyhlédnutý i nějaký jiný příběh, který se ti líbí? Který a proč právě ten?
   V poslední době příběhy moc nesleduji, takže ani sám nevím. Ale patrně by u mě zvítězil Donův quest Hra o život, či jak se jmenuje. Hlavně myšlenka hádanek v každém příběhu mi přijde zajímavá. To je asi to, co by mne lákalo nejvíce. Druhým kandidátem by pak byl jakýkoliv Jonův quest. A to zejména kvůli době, v jaké se odehrává – na viktoriánskou Anglii nedám dopustit. A propos, Jone, za kolik litrů zelené quest obnovíš?

   Ano, příběhy s touto tématikou jsou zajímavé. Podle čeho si je vybíráš? Je to podle aktivity, tématu, osobě PJ?

   Zajímavá otázka. V první řadě jsem dost limitován postavou, takže dávám přednost těm questům, kam mě vezmou *směje se* Ale taky se dost dívám na PJ – je spousta lidí, ke kterým bych nešel a nikdy nepůjdu. Ne, nepovím, kteří to jsou. Ale dejme tomu, že bych ničím limitován nebyl. Pak bych si opravdu vybíral jen a pouze dle tématu. Aktivita roli nehraje. A známost s PJem? No, tak to jedině nepřímo. Přeci jen – když si s někým můžeš promluvit, zaujme tě většinou více než krátký inzerát na fóru.

   Není to tak dávno co jsi získal žlutou PJ kostku, gratulujeme. Povíš nám něco o svém nejnovějším příběhu?
   Děkuji. Jedná se vlastně o "neDrD" příběh, který se odehrává se v Londýně na konci 19. století v jistém pánském klubu jménem Nový Diogenes. Zde si dovolím malou poznámku. Pod pojmem pánský klub není myšlen žádný hambinec, jak by to někteří mohli chápat, nýbrž místo, kam si muž po práci chodil odpočinout. Popovídat s přáteli, zahrát kulečník nebo si jen přečíst knihu. A právě v jednom takovémto klubu došlo jednoho dne k nálezu mrtvého těla. Prezident společnosti se však nehodlá smířit s verzí inspektora ze Scotland Yardu a rozhodne se vyřešit případ sám. Na pomoc si povolá "Velkého detektiva", paralelně s ním se však uvnitř klubu vytvoří samostatná jednotka, která se rozhodne "případ" objasnit vlastními silami. A na hráče, které hledám, připadne právě tento úkol. Víc ale z pochopitelných důvodů prozradit nemůžu.

   Máš nějaké větší ambice co se PJování na DA týče? Červenou kostku popřípadě roli cvičitele?

   Co na to odpovědět? Ne, vážně, tohle neřeším. Snažím se vést dobrodružství, jak nejlépe zvládnu, a na jakou kostku to stačí, to nechť posoudí jiní. To samé platí i o cvičiteli. Rozhodně to není na pořadu dne.

   Máš mezi uživateli nějaké vyhlédnuté adepty, které bys jako PJ považoval za výtečné hráče a vzal si je rád do svého příběhu? Které a proč?
   Oblíbené hráče? *zamyslí se* Ale ano, existují lidé, se kterými si rozumím a které bych určitě přijal. Když opomenu některé kostičky, tak bych zmínil hlavně Ailinel a Yavannu. Důvod je zcela prostý – vím, že jsou to velmi dobré hráčky. A nebude to dlouho trvat a budou i dobré oficiální PJky. Na to dám krk. Vlastně… ony už kostičky mají *usměje se* Tak v tom případě zmíním Astralien.

   Máš naopak hráče, které nemůžeš ani vidět?
   Které?

   Tak je jasné, že i takové hráče mám, ale nečekáte snad, že bych vám je řekl, že ne? *směje se* To by bylo více než nekorektní.

   Dobře, v tom případě je náš rozhovor je u konce. Díky za odpovědi a do budoucna ti přejeme hodně štěstí a dalších úspěchů.


   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v dubnu 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).