Duší celkem: 906
Přítomných duší: 3
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Zimní novinky
   Tindo

   22. května 2018

    
   Začátek roku 2011 přinesl do ulic města DarkAge dvě významnější novinky. V oficiálních questech byl zaveden nový systém expování.
   Knihovna pro nás připravila Rébusy. Líbí se vám tyto změny?


   Devilburns:
   „Určitě. Obě novinky učinily DA zase o něco bohatším a zábavnějším. Začnu u tzv. lákadla Knihovny. Tato novinka je pro Knihovnu velkým přínosem, protože duše DA hádající Rébus jsou nuceny ji navštěvovat a pečlivě číst určená díla. V případě Rébusů už neplatí to, že si nějaký uživatel řekne, že tohle nebude číst, protože je to moct dlouhé. Teď nemá na vybranou.
   Chce expy, tak ať čte a luští. A to se mi právě na Rébusech líbí. Knihovníci opět zabodovali.
   Druhá novinka je snad ještě lepší než ta první. Nový druh expování je přínosem jak pro PJ, tak i pro hráče. PJ to má snazší a může se v tom lépe zorientovat, hráč má zase možnost rychleji postupovat na vyšší úrovně.
   Tomu říkám největší plus této novinky; pokud tu totiž bude vícero postav nad šestou úrovní, tak i samotná dobrodružství budou zajímavější a zábavnější. No, uznejte sami, že postava na první úrovni toho moc nesvede a není to taková zábava. :)“

   Trym:
   „Vůči oběma změnám jsem indiferentní: fanouškem expování jako takového jsem nebyl nikdy a momentálně navíc nehraji ani v žádném oficiálním questu, takže jsem se s řečenou změnou vlastně vůbec nesetkal. Prý ale v důsledku vede k tomu, že postavy dostávají expů víc: to se mi líbí, to bude mít každý radost (a moji héróové pracně „nahonění“ podle starého systému po zásluze klesnou v žebříčcích a zapadají prachem). Rébus jsem si vyzkoušel jeden, zjistil jsem, že to jde naprosto mimo mě, a zůstávám u Hádanek. Tato změna je zřejmě trochu z nouze ctnost, aby se zvýšila chatrná čtenost místní knihovničky, na které více než čtenáři hodují myši a plíseň – ale své fanoušky si to třeba najde.“

   Guner:
   „Na Rébusy sa mi zatiaľ vždy podarilo odpovedať správne a je za to viac expov, takže je jasné, že sa mi to páči. Prídu mi oveľa ale oveľa príjemnejšie ako Hádanky, ktoré mi prídu dosť od veci. Za Rébusy som rád.
   Čo sa týka expovania, tak si myslím, že presne toto portál potreboval. Je síce viac individuálne, každý PJ hodnotí trošku inak, ale je fajn, že sa po 3-4 mesiacoch v kľude dá postúpiť o ďalší level. 3x rýchlejšie postupy sú dobrým pokrokom, ale viac už by som to nezrýchľoval.“

   Chriss:
   „Je pravdou, že po zavedení těchto novinek a jejich ozkoušení jsem došel k závěru, že jsem nejspíše staromilec a na nové si budu zvykat jen velmi těžko. Nové udělování zkušeností jsem očekával s nadšením a vcelku jsem se na něj těšil. I teď se mi líbí, ale možná mě u toho trochu mrzí ona malá informovanost a zmatečnost v tom, jak se na expování má pohlížet – jedni říkají to, druzí zase tohle, no hrůza.
   Už jsem si v tom ale našel nějaký řád a doufám, že podle něj jedu tak, jak by se mělo; snad jsem našel ten zlatý střed mezi dvěma verzemi interpretací.
   O Rébusech jsem až do jejich vypuštění do světa vůbec nevěděl. Možná se o nich někdo z tvůrců zmiňoval a řekl mi, abych o tom nemluvil, ale to si nepamatuji… jak praktické, že? (smích) Ale k jádru pudla – jak řekl Mofik, ne každému se Rébusy můžou líbit a ne každému sedne ten styl myšlení, který přitom musí vynaložit, a tak asi zůstanu u Hádanek od Vědmy. Každopádně v tom jde vidět opravdu hodně práce, a proto bych rád jejich práci veřejně pochválil.“

   Elanius:
   „Řekl bych, že nový systém expování
   v oficiálních questech je pro DA opravdu velmi silnou vzpruhou, a myslím, že díky němu nyní už bude více postav na vyšších úrovních. Bohužel s sebou toto změněné hodnocení přineslo také to, že pro test na oficiálního PJe je nyní nutné mít k dispozici dvojnásobný počet expů.
   Přitom však velké množství hráčů má kvůli malému množství oficiálních PJů a tím pádem i malému množství oficiálních questů jako jedinou možnost, jak udělat PJ test, nahrát potřebné expy v Hádankách a Rébusech (o kterých si myslím, že jsou také dobrým nápadem, někdo si alespoň přečte něco v Knihovně) a hodnocení v Hádankách se nijak nezměnilo, přičemž množství bodů v Rébusech není zas tak o tolik vyšší, takže z dlouhodobého hlediska můžeme očekávat úbytek oficiálních PJů, protože zatímco budou staří odcházet (kvůli práci, osobnímu životu, nezájmu o další hru…), nových bude jen málo. Proto by se měl značně zjednodušit test na oficiálního PJ.
   Tady ovšem již také vyniká onen starý problém, kdy hráč v oficiálním questu napíše několik příspěvků a může si PJ test zkusit. Když se mu nepovede, znovu napíše několik příspěvků a může zkusit PJ test atd., zatímco běžný hráč musí shánět expy přes Hádanky a Rébusy, což trvá mnohdy i půl roku a nyní to bude trvat ještě mnohem déle. Jedinou útěchou pro takovéto případné zájemce o titul oficiálního PJe může být, že nyní již nejsou opatření kolem zkoušek na oficiální PJe tak tvrdá jako dřív, inu, oficiální PJové jsou potřeba. Jsou zde sice tací, kteří říkají, že než aby si zahráli ve třech oficiálních qestech ms nezkušenými oficiálními PJi, raději si zahrají v jednom kvalitním, nicméně zatímco oni si v onom jednom kvalitním dobře zahrají, dalších dvacet schopných hráčů může jen přihlížet.“

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v dubnu 2011.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).