Duší celkem: 906
Přítomných duší: 5
V krčmách: 2

   Knihovna

   Krásná literatura

   Dárek od ALTARu
   Angeluss

   2. března 2018

    
   Jestliže pravidelně sledujete novinky, určitě vám neunikly zprávy o vánočním vydání DrD Lite. Tahle exkluzivní recenze se novému DrD podívá trochu pod kůži a prozradí, co od něj můžeme čekat.

   DrD s přívlastkem Lite je odlehčenou a značně zkrácenou verzí starého „dračáku“. Nejde tedy o žádnou revoluci - je určeno hlavně nováčkům, kteří si dračák chtějí ozkoušet, a fandům, co mají hluboko do kapsy. Nová verze dračáku je totiž k dispozici v pdf verzi přímo na stránkách ALTARu a dá se stáhnout zcela bezplatně.

   Celá 60 stránková příručka vychází z původních pravidel verze 1.6. Je rozdělená na část pro hráče a pro Pána Jeskyně, tak jak je to u Altaru zvykem. Zkušenějším hráčům toto rozdělení nejspíš vyhovovat nebude, jelikož kontext herních textů tím ztrácí na celistvosti. Naopak začátečníci podobnou koncepci určitě ocení, protože zákonitosti světa i vlastní postavy odhalí až v průběhu hry.

   Při pohledu na obsah zjistíte, že svým rozsahem odpovídá DrD Lite zkráceným začátečnickým pravidlům (PPZ). V úvodu najdete několik obecných textů o hrách na hrdiny, dokonce obsáhlejších a povedenějších, než v plné verzi. Vytratilo se hrůzostrašné Jarikovo dobrodružství, které autoři PPZ mylně prohlašovali za příklad hry. Úvodní pasáž uzavírá trochu nešťastně pojmenovaná kapitola Poznámky, která ve skutečnosti obsahuje výčet herních pojmů a používaných měrných jednotek.

   Hlavní část hráčské příručky je věnována tvorbě postavy. DrD Lite vám nabídne možnost zahrát si za 4 různé rasy a 4 povolání. Oproti PPZ tak vypadli hobiti a kudůci, stejně jako na počátku méně použitelné povolání alchymisty. Chybí i některé zvláštní schopnosti např. kouzelnické vidění neviděných a všechny zvláštní schopnosti ras. Vše je zpracováno pouze v rozsahu od 1. do 3. úrovně, nicméně hodnoty v tabulkách se dají velice snadno dopočítat, takže omezení je tak spíše formální.

   V následující kapitole obecných pravidel autoři vynechali rozšířený soubojový systém. Ostatní změny jsou minimální a hra díky tomu obsáhne všechny základní herní situace. Neměli byste tedy narazit na místo, se kterým si Lite verze nebude vědět rady.

   Posledních 15 stran už tvoří část „Jen pro PJ!“. Ta si klade za úkol pomoci začínajícím Pjům s tvorbou dobrodružství, nestvůr a vedením skupiny. Právě tady je nejvíce cítit nulová atmosféra a „nepříběhovost“ Dračího Doupěte, která PJe pobízí k tvorbě vyrovnaných a logicky strukturovaných jeskyní s primitivní zápletkou, ale zcela zapomíná poukázat na atmosferické a příběhové stránky dobrodružství. Minimální prostor je věnován i vývoji charakterů herních postav.

   Velkým neduhem všech starších pravidel pro Dračí Doupě je přílišný důraz na čísla a tabulky. Ani DrD Lite není v tomto směru výjimkou. Neustálé nahlížení do tabulek a složitý systém kostek brzy přestane drtivou většinu hráčů bavit. Z příručky tak opět využijete jen velice krátký úsek obecných pravidel.

   Ve zkratce je DrD Lite volně šiřitelná a plně hratelná náhrada ostrých pravidel, která příjde vhod hlavně nováčkům a zkušenějším hráčům, kteří zůstali věrni zastaralému systému Dračího Doupěte. V poněkud omezených vodách počeštěných RPG příruček si ale díky nulovým nákladům určitě najde své příznivce.

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v lednu 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).