Duší celkem: 902
Přítomných duší: 1
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Rozhovor s pány Calidadu
   Christopher

   2. března 2018

    
   "Vítám DonaSimona a jeho družku Sheinku. Prosil bych, abyste se mi zatím představili."

   DonSimon: Děkuji za pěkné uvítání, těším se na příjemný rozhovor. A představit se? Já myslím, že je to zbytečné. Mě tu stejně každý zná, ne? :)

   Sheinka: Za každou cenu originální, že zlatíčko :) Já zas nejsem tak podstatný článek, abych se tu kdoví jak představovala. Tuším, že už tu je příliš mnoho lidí, kteří mě vůbec neznají a těch pár řádek by jim o mě zas tolik neřeklo.

   "Vždy tajemní. Jak chcete. Je známo, že už nějaký čas spolu žijete, a tak mě napadá snad jediná otázka, kterou by se dalo začít. Kdy a kde jste se poprvé setkali?"

   DonSimon: Jak jinak než stylově :) Potkali jsme se více než čtyři roky zpátky na srazu lidí z herního portálu Torch. Já tam v té době dělal hlavního programátora a dokonce celý web dočasně vedl, Sheinka byla administrátorem přes PJ. Ale láska na první pohled to tedy rozhodně nebyla, k mému "typu" - vysoké černovlásce - má Sheinka dost daleko. Vydržel jsem odolávat ještě asi půl roku :))

   Sheinka: *směje se* No pravda, že než jsme si k sobě našli cestu, nějakou dobu to trvalo. Pořád nám v tom bránily jiné drahé polovičky - ať už ty moje, nebo ty Donovy. Ale nesouhlasím s Donem, že to nebyla láska na první pohled. Je přesně můj typ - snědý, černovlasý, s modrýma očima a příjemně vypracovaným tělem :oD. Ne, ale vážně, na vině jsou sušenky a jedna na první pohled bezvýznamná flanelová košile :)

   "Co vás tedy na tom druhém zaujalo a následně sblížilo nejvíce?"

   Sheinka: Možná Donova náklonnost k sušenkám? Ale tak láska se nepitvá ne? :) Buď je, nebo není.

   DonSimon: No pravda je, že v našem případě rozhodně nešlo o jednu věc. Už jen to, že jsme se poměrně dlouhou dobu znali jako kamarádi a hodně si rozuměli, mluví samo za sebe. Prostě jsme si byli pořád blíž a blíž, až už se to dostalo za hranici, po kterou jsme mohli tvrdit, že jsme jen kamarádi.
   Možná bych byl konkrétnější, ale když skoromanželka říká, že se to nepitvá, tak má určitě (jako vždy) pravdu :D

   "Máme Tě tedy, Done, brát tak, že jsi pod (velkým) pantoflem? A kdo je vůbec u vás doma ten, kdo má poslední slovo?"

   DonSimon: Pod pantoflem? Tak bych to neřekl. Jsem dospělý, dělám si, co se mi zlíbí, chodím do hospody... jen se před tím radši zeptám Sheinky :)) A poslední slovo mám doma výhradně já! Povětšinou se jedná o slovíčko "dobře", někdy ho nahrazuji slůvky "máš pravdu" ;)

   Sheinka: *mlčky přikyvuje a usmívá se*

   "Hádáte se často? Zlobí Tě, Sheinko, Don, nebo je to hodný přítel?"

   Sheinka: Jistě, že se hádáme. *směje se* Občas je to tu opravdu na ostří nože, ale ani jednomu nám to, většinou, moc dlouho nevydrží. Jinak jsem ta výbušná povaha spíš já a Don se to snaží vždycky nějak urovnat.
   Tak zlobí, ale nijak extra a spíš příjemně, než naopak. Můžu ho definovat spíš jako jednoho z těch hodných.

   DonSimon: Jistě, já jsem studánka průzračná, bystřinka horská. A večer se pak vybiju na zbytku teamu, mají to se mnou těžké :)

   "Čeho si na tom druhém ceníte? Vyzdvihněte jeho klady."

   DonSimon: Ehm, už si začínám trochu připadat jako v nějaké manželské poradně :) Ale tak že jsi to Ty, Chrissi... Sheinka je mladá a hezká, zatímco já jsem starý a ošklivý :D Ale nejvíc si na ní cením toho, že mě po těch letech má pořád ještě ráda. To je rozhodně její největší klad, protože já sám už bych se dávno zabil. Nejspíš bych to narafičil jako nějakou nešťastnou nehodu v koupelně... :P

   Sheinka: Pan novinář zřejmě nemá dost inspirace, když vymýšlí otázky. Jinak díky za tip zlatíčko :) No na Donovi si asi nejvíc cením toho, že mě vždy dokáže podržet, a to i v dost nepříjemných situacích. Je na něj spoleh, alespoň většinou :) A samozřejmě i toho, že se mnou vydržel, protože já jsem taky dost často na zabití..v tomhle ohledu si asi nemáme co vyčítat :))

   "Je pravda, že je pro Tebe, Done, Devlin důležitější než Sheinka?"

   Sheinka: *směje se* Je. Vždycky, když si má vybrat, zvolí Devlina.

   DonSimon: No comment :)) Jenom dodám, že na Devlinově straně je většinou pivo...

   "Další otázka od čtenáře. Ta si však zaslouží citaci: ´Zeptej se našeho alfasamce a alfasamice, kdy plánují nějaké to admiňátko :)´. Takže?"

   Sheinka: Všechno pěkně popořadě :) Teď se šetří..

   Redakční šotek: *zřejmě má Don nějakou bokovku*

   DonSimon: No na letošní Vánoce to rozhodně nebude ;)

   "Teď taková menší bojovka. Jaké spodní prádlo má váš partner nejraději? Uveďte i velikost. :)"

   DonSimon: Upřímně nevím, jaké spodní prádlo má ráda moje (hodně :)) drahá polovička. Ale já sám ji preferuji BEZ spodního prádla :P

   Sheinka: XL boxerky :))

   "Zpátky k seriózním věcem. Podle čeho jste si vybírali stávající avatary? Měnili jste je vůbec během DA?"

   DonSimon: Kdysi, úplně v dřevních dobách a na úplně jiném serveru, jsem používal avatar s rezavě vousatým barbarem hraničářem (podle mé tehdejší postavy). Byl trochu podobný tomuto:
   Potom jsem ale narazil na nádhernou kresbu od Nathanaela Moona (http://zlurpo.deviantart.com/ ), na které je zobrazen Atlas nesoucí na svých bedrech celý svět. Líbil se mi styl, líbila
   se mi skrytá analogie s mou tehdejší rolí a krásně to pasovalo k mému tehdejšímu duševnímu rozpoložení. Takže jsem se rozhodl avatar změnit a od té doby už jsem mu zůstal věrný. Jen po nějaké době přibylo gildovní "jablíčko". Co jsem na DA, neměnil jsem a měnit nebudu :)

   Sheinka: No já neměnila :) Někde jsem kdysi narazila na tenhle avatar a natolik se mi zalíbil, že jsem ho přiřadila k mé postavě. Žádná super historka
   .)

   "Na přezdívky, kterými se tu prezentujete, jste přišli jak?"

   DonSimon: Během studia jsme si s partou kamarádů a kamarádek oblíbili stejnojmennou značku španělského vína. Dělali jsme si z toho legraci, založili Klub přátel Dona Simona (donedávna fungovaly i stránky), před zápasy squashe se nahlas modlili "Nechť DonSimon vede mou ruku!" a tak dále. Zkrátka recese. A zhruba v té době na mně registrační formulář na Destandazi (dříve i později Torch) chtěl přezdívku... rozhodně jsem nečekal, že mi tak někdo jednou bude říkat, a už vůbec ne, že mi to zůstane na tak dlouho :)

   Sheinka: Nic zvláštního :) Jednou jsem četla knížku, kde hlavní hrdinkou byla jakási Shea. Tenhle nick jsem používala ještě kdysi na starém portálu Torch, který se pak rozpadnul na IF a Destandazi. Od Destandazi jsem nick vylepšila na Sheinku.

   "Co vás podnítilo k založení vlastního serveru - DarkAge?"

   DonSimon: Těch podnětů byla celá řada - ti, co byli na prvním velkém letním srázku, to už slyšeli na mé přednášce. Nicméně můžu to zkusit ve zkratce shrnout tak, jak jsem to viděl ze svého úhlu pohledu. Cca po roce, kdy jsem byl administrátorem a programátorem portálu Torch, se mi přestalo líbit, kam server směřuje. Rušily se věci, které fungovaly a které bavily mě a mé kamarády, a moje argumenty proti nebyly vyslyšeny. Po drobných peripetiích, které tady nebudu rozepisovat a v kterých hrála podstatnou roli má drahá polovička, jsem tehdejší tým opustil.
   Těšil jsem se na to, že budu mít půl roku, rok volna a načerpám síly; cítil jsem se dost "zatavený". Nicméně hned po týdnu se ozval Saithan (zde známý spíše jako Shadow :)) s nápadem vytvořit něco svého. Přiznám se, že jsem byl zpočátku zdrženlivý a moc se mi do toho nechtělo - zdálo se mi, že zakládat server "na truc", není moc dobrý nápad. Nicméně mi to vrtalo hlavou dál. A po dlouhých hovorech se Sheinkou, Angelussem a Perilanem jsem se nakonec pro nový projekt nadchnul a uvědomil jsem si, že je to šance, jak pro sebe a své kamarády udělat místo, které bude trochu jiné a kam budou rádi chodit.
   Moc ve zkratce se mi to koukám nepovedlo :)

   Sheinka: Asi už asi není moc co dodat :)

   "Kteří lidé se tedy podíleli na založení DarkAge? A hlavně jak? Done, dáma má přednost. ;)"

   Sheinka: *zasmála se* U nás je dáma Doník. No o tomhle bude mít asi pořád větší přehled on. Ale co já si pamatuju, tak to byl Peri, Andílek, Shadow a my. Na otázku jak odpovím všelijak. Každého napadlo něco, pak se to dalo dohromady a výsledky vidíte :)

   DonSimon: No, ono tohle je totiž po takové době hodně složitá otázka. Co můžu asi s jistotou říci je to, že já jsem vytvořil programovou část DA (tj. přenesl nápady z papíru do praxe). Taky jsem spolu se Sheinkou sepsal první návrh pravidel pro PJ, uživatele, adminy. Tyhle věci si pamatuju proto, že to mě osobně stálo mnoho hodin času :)
   Ale většinu věcí jsme dávali dohromady společně. Něco se Stínem na srazu v Olomouci, něco tady v Praze na sedáncích u Cmecha (kdo z vás ho pamatuje? :)), a něco prostě kdykoliv, kdy se dva z nás někde potkali. Na konkrétní "zásluhy" by ses asi musel zeptat jich...

   "Kdo byli první z oficiálních PJů na DA?"

   DonSimon: Úplně první generaci oficiálních PJ tvořili lidé, kteří měli bohaté zkušenosti z tehdy zanikajícího systému oficiálnách questů na serveru Torch. Mohu jmenovat například jména jako Sheinka, Angeluss, Cmech6, Kanyapi, Trpasle, Perilan, Radulesku, Adanedhel nebo Anyen.
   Některé z nich tu stále ještě potkáváte, jiné už tu spatříte možná jednou ročně, ale všichni to byli a stále ještě jsou skvělí vypravěči. Samozřejmě při svých zkušenostech nemuseli absolvovat výcviky, jejich úloha byla jiná. Podařilo se jim nastavit vysokou laťku a pomoci ustálit podobu nově vznikajících questů. A za to jim patří nesmírný dík.

   "Sheinko, můžeš nám říct důvod, proč jsi opustila DA team? A vrátíš se někdy natrvalo?"

   Sheinka: Opustila jsem tým pro nedostatek nadšení a přebytek nadšení pro hru jinou. Nevylučuji ani návrat, ani to, že se už nikdy do týmu nevrátím. Pokud se pro DA opět nadchnu, je docela dobře možné, že se opět budu chtít starat o PJe a ulehčit tak od těžké práce momentálním adminům přes PJ.

   "Shei, která hra Ti to učarovala?"

   Sheinka: No byla to Ultima online :) Narazila jsem na podobně parádní partu jako tady a zkoumání něčeho nového rozhodlo :) Momentálně tam funguju jako GM, takže tím se navýšily i mé závazky vůči této hře.

   "Je vidět, Sheiny, že vždy míříš vysoko. :P GM (GameMaster) je obdobou našeho PJe. Neuvažuješ, že by sis tu aspoň založila nějaký příběh?"

   Sheinka: No obdobou. Každý ten post obnáší něco trochu jiného, ale čistě teoreticky by se to tak dalo brát. Ale jistě, že uvažuju, jen si nejsem tak úplně jistá, že bych ho dokázala nějakým způsobem udržet alespoň v jakž takž aktivní míře. Toho se momentálně bojím nejvíc.

   "Done, s jakou vizí jsi společně s ostatními zakládal DA?"

   DonSimon: Přiznám se, že v té době DA vnikalo jaksi živelně a žádná pevná a jednotná vize mezi adminy neexistovala (na rozdíl od současnosti).
   O mou vlastní motivaci se tehdy postarali hlavně mí přátelé, kterým stejně jako mně chyběl server tohoto typu. Torch, kde jsem v teamu figuroval dříve, v té době výrazně měnil svou tvář a ubíral se směrem, který nám nebyl blízký. IF chybělo pevné vedení. Na ostatních serverech jako Aragorn, Andor nebo Abarin mi chyběla ta správná "domácká" atmosféra. Prostě tam nebyla (nebo jsem ji zkrátka neodhalil) tak silná a celistvá hráčská komunita. Byl jsem přesvědčen o tom, že to dokážu udělat lépe. Že dokážu dotáhnout do konce mou představu u herně-literárním serveru, který bude lidi motivovat k tomu, aby se vzájemně potkávali a chodili spolu do hospody :) Že DA bude spojovat lidi a umožní podobně zaměřeným lidem se poznat a společně se bavit.
   To byla moje prvotní soukromá motivace, když jsem myšlenku na DA převaloval v hlavě ještě sám za sebe.Naštěstí se nakonec úspěšně spojila s představami ostatních.

   "Je tato vize společná i pro dnešní admin Team?"

   DonSimon: Právě to, že každý měl v hlavě svou vlastní představu DA, způsobovalo v minulosti značné problémy. Výsledkem bylo, že DA často přešlapovalo na místě. V létě se nám pak konečně podařilo zformulovat oficiální společnou krátkou a srozumitelnou vizi, za kterou se snažíme jít. Ta zní takto:
   DarkAge bude českým herně-literárním RPG serverem, který bude podporovat různé oblíbené herní systémy. Důraz bude klást zejména na komunitu lidí kolem těchto her, její stmelování a setkávání. DarkAge se bude snažit spolupracovat i s ostatními podobně zaměřenými servery a výrazně ovlivňovat dění v RPG světě. Registrace do hry bude otevřena všem a zdarma.

   "Done, otázka, na kterou jsi zřejmě čekal. Co plánujete do budoucna na DA?"

   DonSimon: Plánujeme toho spoustu. Něco je ještě ve fázi, kdy není rozumné naše záměry ventilovat veřejně, ale snad mohu prozradit, že vás čekají velké změny a novinky v Knihovně, zjednodušování a vylepšování uživatelského prostředí (teď například pracuji na nové podobě sekce Nastavení), expované příběhy pro jednoho hráče, soutěže a hlavně hodně aktivit mimo vlastní web. Plánujeme se jako DA zúčastnit dubnového Pragoconu (všichni jste na náš program zváni!) a letního Conventiconu, už teď začínáme připravovat další letní megasraz a zároveň s tím připravujeme moduly, které usnadní pořádání menších, lokálních srázků. Zkrátka je toho hodně a jsem si jist, že jsem toho ještě hodně nezmínil :)

   "Jak to, Done, vypadá s, na srazu zmiňovanými, kulty? Jak dlouho si na ně ještě počkáme? Hodně lidí je již nedočkavých."

   DonSimon: Kulty, nebo obecně nějaká sdružení či spolky uživatelů, určitě chystáme. Nicméně jsou tu dvě věci, které to komplikují. Za prvé máme opravdu velké množství nápadů a některé z nich mají vyšší prioritu (například hra pro jednu postavu, tzv. singlequest). A za druhé - chceme kulty zasadit do prostředí Legendy, a tak vymýšlíme mechanismy, které nenaruší hru a naopak ji podpoří. Je velmi důležité mít kulty už od začátku správně nastavené. Předpokládám, že budou hlavním tématem jednoho z nejbližších admin srazů.
   Časový horizont se v této oblasti velice špatně určuje, ale za sebe si zkusím tipnout - do roka a do dne :)

   "Done, před nedávnem jsi zrušil svůj druhý quest. Některé zaujmul už jen svým neobvyklým náborem a tak se za ně ptám: Kde jsi k němu sebral inspiraci? A o co v něm vůbec šlo?"

   DonSimon: Jednalo se o takový pokus, který bohužel ne zcela vyšel. Poslední dobou mě trochu štvala vzájemná podobnost jednotlivých oficiálních questů. Zdálo se mi, že se z toho stává už takové klišé a že tu v poslední době máme příliš málo odvážných PJ, kteří pojmou svůj quest "tak trochu jinak".
   Vymyslel jsem tedy krátký a silný příběh, dal časová a jiná omezení, vsadil na lákavý nábor a hektickou atmosféru. Leccos vyšlo, ale přesto byl pro mě quest zklamáním - nedokázal jsem totiž hráče donutit k výrazné změně způsobu hry a ti ho svým rozvláčným způsobem nestihli dohrát.
   Přesto jsem získal další zkušenosti a až provedu cvičitelskými úskalími své nynější tři ovečky a zaučím jednoho či dva nové PJ, určitě zase nějaký nový příběh založím. Už teď ho mám v hlavě... :)

   "Sheiny, jak u Vás doma probíhali Vánoce? Byl Ježíšek (Don) štědrý?"

   Sheinka: Vánoce probíhaly v duchu krásných svátků. Já donutila Doníka sníst rybu a salát... a pak jsem za to dostala spoustu krásných dárků :)

   "S těmito otázkami se s vámi loučím, děkuji za pěkný a vyčerpávající rozhovor a přeji do budoucna mnoho krásných společně prožitých chvil a také trochu toho štěstí. :P"

   I my Ti děkujeme za příjemně strávený čas a doufáme, že se také dalších hostů (zejména administrátorů) nezapomeneš přeptat na jejich spodní prádlo! :)

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v lednu 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).