Duší celkem: 902
Přítomných duší: 0
V krčmách: 0

   Knihovna

   Krásná literatura

   Pavel Renčín – Beton, kosti a sny
   Matob

   21. března 2018

    
   Menu o více než jednom chodu, které čtenáře dokonale zasytí - deset let vývoje Pavla Renčína v akci.

   Pavel Renčín po kratší odmlce vrhá na knižní trh další knižní projektil – tentokrát se jedná o povídkovou sbírku. Bohužel, většina povídek již byla publikována v různých sbornících, a tak jedinou absolutní novinkou pro čtenáře zůstává až povídka úplně poslední – Balada krve. Na druhou stranu – ukazuje se, že i letitější a odleželejší kusy mají čtenářům stále co nabídnout.

   Renčín se v podslední době profiluje jako autor pracující
   s tzv. urban legends nebo, chcete-li, městskými mýty. Ano, autor dělá této „žánrové škatulce“ čest i v této povídkové sbírce, ale zároveň ukazuje, že z této škatulky v některých povídkách žánrově utíká nebo dokonce přesahuje. Některé náměty pro své povídky si vypůjčil z reality a řízl je trochou fantastiky, v některých povídkách si naopak pro své fantastické příběhy vypůjčil reálné kulisy. Povídky působí velmi různorodě a až na pár detailů nepůsobí dojmem, že s přibývajícími léty (ve sborníku je v deseti povídkách shrnuto 10 let autorovy tvorby) se nenaučil s grácií vykrádat sám sebe, ale že prochází vývojem se vzestupnou křivkou. Postupně se pročteme od dívky vězněné ve sklepě k loutkovému divadlu, několika starým opuštěným domům, probouzejícím se městům, nemocnici, hromádkám kostí a Nuselskému mostu až k závěrečné tečce, tedy spíše krvavé skvrně s příměsí policejní práce.

   Silnou Renčínovou stránkou je jednoznačně jeho styl – jeho jazyk je vycizelovaný do nejmenších detailů, a proto je schopen naservírovat čtenáři své lehce zvrácené a těžce protimyslné sny a vize na zlatém podnose, přičemž podněcuje jeho fantazii s lehkostí a bravurou. Dokonale vykresluje městské prostředí a dodává svým příběhům tu správnou váhu, mrazivost a poetiku bez toho, aby jeho mnohdy květnatá sousloví a obrazy působily nepatřičně nebo těžkopádně. Renčín je prostě lehce šílený prodavač nápadů a imaginací ukrytých uvnitř jeho knihy.

   Nepatrnou vadou na kráse je rozsah této knihy, který lehce překračuje i s doslovem 200 stran – při ceně 218,- Kč si člověk pomyslí leccos o vydřiduších a předražených knihách. E-shop vydavatelství Argo (původce této knihy) však nabízí na své produkty 15 % slevu a za cenu kolem sto osmdesáti kaček už Beton, kosti a sny určitě stojí. Je to tak trochu jiná kniha, ale pokud si chcete změnit svůj pohled na staré opuštěné domy a přinést do života trochu paranoie, neváhejte a vrhněte se do čtení!

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v říjnu 2009.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).