Duší celkem: 901
Přítomných duší: 8
V krčmách: 3

   Knihovna

   Krásná literatura

   RPG – Bard – dobrý sluha, ale špatný pán
   Drizzt

   12. dubna 2018

    
   Barda si většina z nás představí jako příjemného společníka s loutnou v ruce. Co se na něj podívat trochu z jiného úhlu?

   Hudba doprovází lidi už od té doby, co slezli ze stromů. Tleskat rukama, povykovat nějaké ty zvuky, anebo třeba jen napodobovat zpěv ptáků dovedl v jeskyni kolem ohně každý pravěký showman.

   Přesunul bych se ale od krále Klacka kousek dál a zároveň trochu pozměnil prostředí. Dostaňme se do doby, kdy každý obyčejný člověk touží po hrdinské slávě, moci a bohatství.
   To chce silnou vůli, hory svalů nebo bystrou mysl, a nebudeme si nic nalhávat, i pořádný kus štěstí. Když tohle všechno máte a zabijete třeba draka nebo dva, můžete si být jisti, že o vás nejeden človíček složí chvályplnou báseň či píseň, kterou bude těšit další obyčejné lidi, jež náhle také dostanou žízeň po oné slávě, moci a bohatství. A třeba se z některého z nich hrdina opravdu stane.
   Tímto se dostáváme k bardům. Tento potulný bohém je vlastně něco jako dnešní bulvár. Přináší zprávy a informace z dalekých krajů (ačkoli už nejsou třeba úplně tak horké). Bard dokáže hrdinu vyzdvihnout, ale také ho úplně potopit. Je to mistr v manipulaci s lidmi, na které umí skvěle zapůsobit, a ti mu potom zobají z ruky. To pak můžete zabít draky klidně tři, ale pokud budete na kordy s bardem, věřte, že bez řádného důkazu vám to v nejbližší krčmě, kam se výše zmíněný na chvíli stavil, zkrátka neuvěří. Nyní se vrátím se o pár řádků výš, již k nakousnutému tématu; bard představuje světu hrdinství jako takové. Jeho písně o slavných činech jsou motivací pro mladá písklata, ze kterých se potom stávají další hrdinové.

   Jak ale barda získat na svou stranu? Pokud jste krásná žena s velkými vnadami, víc nepotřebujete. Pokud jste však muž, budete potřebovat nějaké ty zlaté. Když zaplatíte dostatečně velkou sumu, nemusíte zabíjet draka žádného a budou o vás znát lidé za devatero horami ty nejlepší historky, jaké kdy slyšeli. K čemu ale potom je taková sláva? Navíc je tu velké riziko, že celá lež vyjde na povrch a ten, kdo to odnese nejvíc, budete zase vy.

   Náhodně jsem prozkoumal 15 neoficiálních a 5 oficiálních questů na DA a narazil pouze na 6 bardů – dobrodruhů vyskytujících se v družině. Nepřipadá vám to málo?
   Bard rozhodně nepomůže v přímém boji, ale svůj úkol v družině také má. Stará se spíše o morálku hrdinů a jeho posláním je povzbuzovat své společníky a naopak „shazovat“ protivníky. Nečekejte od něj žádné zázraky – spíš než zbraní přispěje svým hbitým jazýčkem, popřípadě prsty tančícími po strunách loutny. Mít barda na své straně před, během i po bitvě je rozhodně velká výhoda.

   Článek vyšel v časopisu DAily Mirror v listopadu 2010.


   DrD je registrovaný produkt firmy Altar. Copyright © 2005-2024 DarkAge Team
   Přepnout na mobilní verzi webu.
   Vytištěno ze serveru DarkAge (www.darkage.cz).