|
Horyn: vysvětlil bych to svými slovy, ale asi bys moc nepochopil a bylo to zmatené, tak přispěji jedním úryvkem poměrně dobře vystihujícím podstatu Wfb.
...Rád říkám, že Warhammer jsou takové realističtější šachy. Šachy mají také představovat bitvu dvou armád. Ovšem v šachu každá figurka představuje jeden regiment, kdežto ve Warhammeru je každý regiment složen z figurek jednotlivých vojáků. Dále je v šachu např. omezen pohyb (po matici 8x8), kdežto ve Warhammeru je pohyb naprosto volný - model má udánu vzdálenost, jakou dokáže za jedno kolo ujít, jsou dána určitá pravidla pro otáčení jednotek apod., ale jinak na hracím stole nejsou žádná políčka. No a v neposlední řadě v šachu si nemůžete poskládat vlastní armádu, máte dáno složení vojska, s kterým budete bojovat. Ve Warhammeru je každý model ohodnocen určitým počtem bodů a vy se před bitvou dohodnete s protivníkem: budeme bojovat bitvu o velikosti 2000 bodů v každé armádě. No a potom si vezmete svou armádu, možnosti jaké má (pěchota, jízda apod.) a poskládáte si ji do těch dvou tisíc bodů tak, jak si představujete.
Samozřejmě, že takových her je více. Jsou známa římská tažení, Napoleonské války apod. Warhammer je asi nejrozšířenější takový systém na celém světě.
Na rozdíl od výše zmíněných her není Warhammer posazen do našeho existujícího světa, ale je lidskou historií pouze inspirován. Místo toho je zasazen do fantasy světa, něco jako Tolkien - Pán prstenů či Dračí doupě, takže se zde setkáme s čaroději a kouzly, s mocnými magickými předměty, s elfy, trpaslíky, skřety, troly a dalšíma podivnýma rasama a podobně.
Jak jsem se výše zmínil, Warhammer se hraje s figurkama. Ty se ovšem prodávají jen odlité z kovu či plastu a k nedílné součásti Warhammeru patří malování těchto figurek, případně konverze figurek či modelování terénu. Každý zkušený veterán je pyšný na svou špičkovou armádu...
|